Polisten gazeteciye “Ev adresini biliyoruz” tehditi

Bir haftadır devam eden Barış Haftası, Ankara’da bugün (6 Eylül) düzenlenen Barış Mitingi ile direnişe bir virgül koyacak, aktivistler ve yurttaşlar, barışa ses olmak için mücadeleye devam edeceklerdi. Ancak, Sarayların yıkılmasını, halkların kazanmasını istemeyen karanlık güçler, bugün barış mitingini engellemeye çalışmakla kalmadı.  Barış Mitingini görüntülemek amacıyla alanda bulunan, uluslararası basın kartına sahip bir gazeteci, evine giderken bilgi verilmeden “gözetim altına” alındı, adresini bilen polisler tarafından evine kadar bırakılarak sözle taciz edildi.

İki yılı aşkın süredir, Ankara’nın direniş belleklerinden biri olan, Seyri Sokak ekibi üyesi Gözde Ç., bugün Barış Mitingi sonrası evine giderken bir grup polis tarafından alıkonuldu. GBT kontrolü bahanesiyle durdurulan Gözde, GBT’sinde herhangi bir sorun çıkmadığı halde sivil plakalı bir araca bindirilerek yol boyunca tehdit edildi. Nereye götürüldüğü bildirilmeyen uluslararası basın kartına sahip gazeteciye, polisler tarafından  “Her yerde seni görüyoruz, çok göze batıyorsun, birlikte olduğun insanlara dikkat et!” şeklinde sözle tacizde bulunuldu ve Gözde Ç., daha sonra “Ev adresini biliyoruz” anlamına gelen kapalı bir tehditle evinin önünde “serbest bırakıldı.”

Ankara sokaklarındaki eylemleri takip eden Seyri Sokak ekibine yapılan bu saldırı ile ilgili, ekibin açıklamasında şu sözler yer aldı. “Uluslararası basın kartına sahip olan birini bu kadar çirkin bir şekilde taciz etmek faşizmin en karanlık yüzlerinden biridir. Gayet farkındayız ki; ekibimizin yaptığı paylaşımlar bu karanlık yüzü rahatsız etmektedir. Onlar da bilsinler ki biz bu tehditlere boyun eğmiyoruz! Bütün muhalif habercileri, devrimci basını, yurttaş gazetecileri, video eylemcileri fotoğrafçıları ve Ankara muhalefetini faşizmin bu karanlık yüzü karşısında dayanışmaya davet ediyoruz.”

Ayrıca, Barış Mitingi’ni takip etmek için, kontrol noktasından geçmeye çalışan Can Özen adlı bağımsız basın mensubu da, bugün polis tarafından darp edilmeye ve çekim yapması engellenmeye çalışıldı.

7 Eylül 2015 tarihinde, her iki konuyla ilgili Ankara muhalif basınının ve destek olmak isteyen yurttaşların katılımlarıyla bir basın açıklaması gerçekleştirilecek.

 

Print Friendly, PDF & Email
2015-09-06T23:34:36+00:00 6 Eylül 2015|

One Comment

  1. […] Yurttaş haberciler ile ilgili gerçekleri ajite etmeden aktarmaya çalışayım; 1)yurttaş muhabirlerin neredeyse hiçbiri sokakta olduğu için bir medya kuruluşundan para almaz, 2) ekipmanı kendi kaynaklarıyla edindiği bir cep telefonu ya da en fazla bir fotoğraf makinesidir, 3) çoğunda gaz maskesi, kask bulunmaz, her türlü saldırıya (polisin copu, biber gazı, eylemcinin havai fişeği, taşı) açıktır, 4) neredeyse hiçbirinde kurum ve basın kartı bulunmaz, 5) çok sık eyleme giden yurttaş muhabirler polis baskısı ve tehdidi altındadır. […]

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.