‘Sürekli Tatil’ Durumundaki Meclis, Aydınlar Tarafından Göreve Çağırıldı

7 Haziran Türkiye Genel Seçimi sonrasında ortaya çıkan ‘Milli İrade’ tablosundan memnun olmayan kesimler tarafından ülkenin sürüklendiği kaos ve yaratılan toplumsal çatışma ortamı karşısında pasif tutumunu sürdüren TBMM’ye karşı aydınlar, akademisyen ve sanatçılar seslerini yükseltti. Meclis’in acil olarak özel gündem ile toplanması yönünde tüm miletvekillerine, ‘Açık Çağrı Mektubu’ yayınlandı.

20 Temmuz’da Suruç’ta gerçekleştirilen ‘kirli’ ve kanlı katliamdan sonra Türkiye’nin hızla kutuplaşma ve kaos ortamına itildiği hatırlatılan metinde, ortadoğu bataklığından farksız manzaralarla karşılaşılan bu günlerde iç savaş, toplumsal dokunun parçalanma ve ülkenin bölünme potansiyeline özellikle vurgu yapılıyor.

Toplumun tüm duyarlı ve aydın kesimlerinin ellerinden geldiğince, bu karanlık odaklar tarafından tırmandırılan atmosferin ve tehlikeli tırmanışın durdurulması yönünde çalışmalar yürütülürken varlığı yokluğu anlaşılamayan, ülkenin kaderi ve geleceğinin emanet edildiği parlamento’nun sessizliği ve pasifliği sert bir şekilde eleştiriliyor.

Türkiye Uçuruma Giderken Almış Bir Tatil Heyecanı…

Kan gölüne dönmekte olan ve toplumsal kışkırtmaların doruğa ulaştığı bir dönemde tatil hesapları yapan ve pasif pozisyonunun koruyan TBMM’nin bu tavrının, ‘parlamento’nun misyonuna ve varlık nedenine ihanet‘ olarak nitelendirildiği metinde AKP ve MHP işbirliğiyle seçilen AKP’li Meclis Başkanı’ndan TBMM’nin toplanması doğrultusunda bir çağrı yapmasının elbette ki beklenemeyeceği vurgulanırken, milletvekillerinin toplumsal sorumluluk ve vicdanları doğrultusunda hareket ederek Anayasal sınır olan beşte bir imzanın toplaması ve meclisi özel gündemle toplanmaya davet etmesi yönünde bir çağrı metni kaleme alındı.

Çağrı metni ve imzacıların tam listesi:

Milletvekillerine açık mektup.

“TBMM acilen toplanmalıdır”

Sayın milletvekili

Türkiye 20 Temmuz (2015) tarihinde Suruç’ta gerçekleştirilen katliamdan bu yana geçen yaklaşık iki aylık sürede, hızlı bir tempoyla kutuplaşma, kaos ve çatışma ortamına sürüklenmiş bulunuyor. Artık gazetelere, televizyonlara, internet’e yansıyan görüntüler, Irak’takilerden, Suriye’dekilerden pek farklı değil. Bu tehlikeli tırmanış bir iç savaş, dolayısıyla toplumsal dokunun parçalanma, ülkenin bölünme riskini ve potansiyelini büyütüyor. Türkiye geri dönüşü olmayan tehlikeli bir eşiğe hızla yaklaşıyor. Bu herkesin aklını başına almasını, sorumlu davranmasını, dikkatli olmasını gerektiren bir zaman…

Toplumun duyarlı kesimleri ve aktörleri,bu tehlikeli tırmanışı durdurmak için kendince bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bir tek bu toplumun kaderi ve geleceği emanet edilmiş olan Parlamento’nun sesi çıkmıyor. Varlığı-yokluğu belirsiz… TBMM üyeleri böyle kritik bir dönemde “tatil yapmayı” nasıl içlerine sindirebiliyorlar? Parlamento böyle kritik bir durumda işini yapmayacaksa ne zaman yapacak? Eğer bu duruma vakitlice müdahale edilmez, tehlike bertaraf edilmezse, bu tarihi bir hata ve yanlışa ortak olmak anlamına gelecektir.  Ve en büyük sorumluluk payı da siz parlamento üyelerine ait olacaktır.

Şayet ettiğiniz yeminin gereğini yapmazsanız, bu, parlamentonun misyonuna ve varlık nedenine ihanet ettiğiniz anlamına da gelecektir. Oylarıyla sizi seçip TBMM’ye gönderenlerin sizden acilen duruma müdahale etmenizi isteme hakları var. Aksi halde bu,verdikleri oyun bir değeri, bir karşılığı olmadığı, parlamentonun da bir kıymet-i harbiyesi olmadığı anlamına gelecektir. İnsanlar sizden ettiğiniz yeminin gereğini yapmanızı bekliyorlar. Ve hiç bir gerekçe, hiç bir mazeret sizi o sorumluluktan kurtaramayacaktır… Netice itibariyle ülkenin kan gölüne döndüğü şu ortamda, TBMM üyelerinin ortalıkta görülmemelerini haklı gösterecek hiç bir gerekçe olamaz ve yoktur…

Unutmamak gerekir ki, tarih, yaşanan sürece müdahale edebilir durumda oldukları halde, vaktinde müdahale etmeyen siyasi aktörlerin neden olduğu sayısız insanî dramlara ve vahşetlere tanıklık ediyor.

Biz aşağıda imzaları bulunan, Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi üyeleri, aydın ve sanatçılar, AKP’li Meclis Başkanı’nın TBMM’yi toplamayacağını biliyoruz; çünkü tam da bu iş için seçtirildi. Bu durumda, Anayasa’nın 93.maddesine göre TBMM üyelerinin beşte birinin imza toplayarak Meclis’i acilen toplanmaya davet etmesini talep ediyoruz.  Sorumlu yurttaşlar olarak, sizden böyle bir şey istemek hakkımızdır.Ve bu talebin sadece bizim değil, sağduyu sahibi, sorumluluk bilinci taşıyan geniş halk kitlelerinin talebi olduğunu siz de biliyorsunuz…

Saygılarımızla…

Ahmet Abakay / Necati Abay / Altan Açıkdilli / Haldun Açıksözlü / İrfan Akalp / Samim Akgönül / Cengiz Aktar / Hüseyin Alataş / Gültekin Avcı / Metin Bakkalcı / Nivart Bakırcıoğlu / Fikret Başkaya / Ayşe Batumlu / Sennur Baybuğa / Oya Baydar / Kazım Bayraktar / Hüseyin Bektaş / İsmail Beşikçi / Rıdvan Bilek / Zübeyde Bilget / Akın Birdal / Shabo Boyacı / Erdal Boyoğlu / Hasan Burgucuoğlu / Abud Can / Kadir Cangızbay / Mahmut Cantekin / Hasan Cemal / Leyla Çelik / Sait Çetinoğlu / Nuray Çevirmen / Esra Ciftçi / Sinan Çiftyürek / Mustafa Demir / Mehmet Demirok / Anjel Dikme / Fatma Dikmen / Atilla Dirim / Erdal Doğan / Erdoğan Doğan / Ezeli Doğanay / Racho Donef / Ömer Faruk Eminağaoğlu / Aydın Engin / Alev Er / Fusun Erdoğan / Muzaffer Erdoğdu / Erol Ercan / Ferdan Ergut / Mehmet Erkek / Engin Erkiner / Büşra Ersanlı / Oktay Etiman / Latife Fegan / Hasan Fırat / Kayuş Çalıkman Gavrilof / Kazım Genç / Ramazan Gezgin / Gül Gökbulut / Ertuğrul Gümüş / Gençay Gürsoy / Garbis Hatemo / İnci Hekimoğlu / Raffi A. Hermon / Memik Horuz / Şaban İba / A. Hicri İzgören / Ercan Kanar / Hasan Kaya / Ali Ekber Kaypakkaya / Feyyaz Kerimo / Ali Kılıç / Emre Kocaoğlu / Sevinç Koçak / Serdar Koçman / Mahmut Konuk / Adnan Challma Kulhan / Murat Kuseyri / Ergun Kuzenk / Aziz Küçük / Nusret Maçin / Erkan Metin / Özcan Metin / Murad Mıhçı / Hasan Oğuz / Adil Okay / Rıfat Oku / Baskın Oran / Hacı Orman / Garabet Orunöz / Pınar Ömeroğlu / Osman Özarslan / Doğan Özgüden / Bekir Reyhan / Şiar Rişvanoğlu / Meral Saraç Seven / Hanna Beth- Sawoce / İbrahim Seven / Özcan Soysal / Güngör Şenkal / Zeynep Tanbay / Atakan Taş / Hüseyin Habip Taşkın / Melek Ulagay Taylan / Ali Temel / Nalan Temeltaş / Zeynep Tozduman / İnci Tuğsavul / Attila Tuygan / Bülent Tekin / Eflan Topaloğlu / Mesut Tufan / Hanife Bambolika Türkseven / Mehmet Uluışık / Ufuk Uras / Nadya Uygun / Mihail Vasiliadis / Kenan Yenice / Gizem Yerik / Derya Yetişgen / Mustafa Yetişgen / Yasin Yetişgen / Elif Yıldırım / Erdal Yıldırım / Mehmet Yılmaz / Şanar Yurdatapan / Hakan Yücel / Ragıp Zarakolu / Hasan Zeydan / Gün Zileli”

Baris_01a

– VU/İnadına Haber / 16 Eylül 2015 Çarşamba –

 

 

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:02+00:00 16 Eylül 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.