Valilik ‘Sorun Çıkmaz’ Dedi, Ülkücüler Korumasız HDP Genel Merkezini Ateşe Verdi

HDP Genel Merkez binasına saldırıda bulunan 100 kişilik bir grup, gün içerisinde defalarca talep edilmesine rağmen Ankara Valiliği tarafından herhangi bir tedbir alınmayınca korumasız kalan 6 katlı binayı ateşe verdi. 3 parti çalışanı ise 6 katlı binanın çatı katında mahsur kaldı. HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, yangının söndürüldüğünü ve içeride mahsur kalanların yan binaya geçerek yara almadan kurtulduğunu belirtti.

HDP’nin Ankara Büklüm Sokak’ta bulunan Genel Merkez binası ırkçı saldırıya uğradı. Saat 21:00 sıralarında parti binasının önüne gelen yaklaşık 100 kişilik bir grup, sloganlar atıp binaya saldırıda bulundu. Saldırı sırasında ülkücü grup, önünde 3 polis ekibi beklemesine rağmen parti binasının içerisine herhangi bir engellenmede bulunulmadan girdi. O sırada içeride bulunan 3 parti çalışanı ise 6 katlı binanın en üst katına çıkarak, saldırıdan korunmaya çalıştı.

HDP_02aArdından parti binasına giren saldırganlar ise parti binasını ateşe verdi. Binadaki yangın sürerken MedNuçe TV yayınına bağlanan binada mahsur kalan parti çalışanlarından Ahmet Yavuz, “Gündüz saatlerinden bu yana sivil faşist gruplar, parti binası önünden geçerek tacizde bulundu. Bunun üzerine hem parti yöneticileri hem de milletvekilleri polisi uyardı ama polis, uyarıların hiçbirisini dikkate almadı. Saat 21:00 sıralarında yine parti binasının önüne gelen saldırganlar, slogan atmaya başladı. Bu durumu bildirdiğimiz polisler bize ‘Bir şey olmaz. Ancak içeri bir saldırı olursa müdahale ederiz’ dediler. Sonrasında parti binasına giren saldırganlar binayı ateşe verdi. Yangın bize henüz ulaşmadı ama her tarafı duman kapladı. Müdahaleye yönelik bir çaba da yok. Şu an bütün halkımızın buraya gelmesi lazım. Vekillerimizin tüm çabalarına rağmen bu saldırılara göz yumuldu” dedi.

“Yapılan, Binaya Değil ‘Barış’a Saldırıdır”

Binada mahsur kalan diğer parti görevlisi Zülküf Kurt ise saldırı hakkında şunları söyledi: “Akşam üzeri bekleyen polisleri uyardık. Hassas olmaları gerektiğini söyledik. Akşama doğru sivil gruplar çoğalmaya başladı. En son da kitleyi polis engellemedi ve binamıza saldırdılar. İçeri girdiler. Ateşe verince dumanlardan kaynaklı çatıya çıktık. Yangına bir müdahale olup olmadığını göremiyoruz. Grup hala slogan atmaya devam ediyor. Polisin önlem almadığını görülüyor. Gever’de direnen halkımız müsterih olsun. Bu durum bizi yıldırmaz. Bu bina barış için son şans. Yaksalar yine yaparız. Ama barış için son şanstır. Hala sivil faşitlerin etrafta beklediklerini ve polislerin de onları izlediklerini görüyoruz. İtfaiye geldi ama sivil faşist gruplar bekliyorlar.

HDP_03HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, İMC TV’ye yaptığı açıklamada, partililer tarafından çağırılan itfaiyenin müdahalesinden sonra yangının söndürüldüğünü ve içeride mahsur kalanların, binanın çatı katından doğru yandaki binaya geçerek yara almadan kurtulduğunu belirtti.

Olayla ilgili 4 kişinin gözaltına alındığı açıklanırken binaya yakın bir noktada ırkçı grubun bekleyişi gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü ve grup tekbir getirerek slogan atmaya devam etti. Polis gruba müdahale etmezken bina önündeki HDP’liler ise gruba ve saldırılarda etkisiz kalan polise tepki gösterdi.

Parti yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, binada ilk olarak ateşe verilen 2. katta genel seçim öncesi milletvekili aday adaylarının bilgileri, parti faaliyet dökümanları ile arşiv verilerinin bulunduğu, yangın sonrasında büyük ölçüde hasar gördüğü belirtildi.

– VU/İnadına Haber / 09 Eylül 2015 Çarşamba –

Haber Kaynağı: Evrensel, Yurttaş Muhabirler

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:06+00:00 9 Eylül 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.