Vice News Muhabirleri ‘Yüce Türk Adaleti’ İle Tanıştı, 3 İngiliz Muhabir Tutuklandı

Merkezi ABD’de bulunan yayın kuruluşu Vice News’in 3 çalışanı Diyarbakır’da tutuklandı. IŞİD ve PKK adına eylem yapmak suçlamasıyla 27 Ağustos tarihinde gözaltına alınan ve mahkemeye sevk edilen İngiliz gazeteciler Muhammed İsmail Resul, Jake Hanrahan ve Philip John Pendlebury 31 Ağustos Pazartesi günü akşam saatlerinde tutuklandı.

Tutuklanan gazetecilere yöneltilen suçlamalar ise ‘hükümetten akreditasyon için gerekli izinleri almadan görüntü çekmek’ ve eşzamanlı olarak ‘PKK ve Irak Şam İslam Devleti Örgütü IŞİD’i desteklemek‘.

Hep ‘Sıcak Bölge’de Çalışırsan, Elbet ‘Bela’ Gelir Bulaşır

Bölgede yaşanan çatışmaları ve saldırıları haberleştirmek amacıyla Diyarbakır’da bulunan Vice News muhabiri Jake Hanrahan, kameraman Philip Pendlebury ile tercümanları İsmail Resul 27 Ağustos’ta akşam saatlerinde Diyarbakır emniyeti tarafından gözaltına alınmıştı.

Diyarbakir'daTutuklananIngilizMuhabirler_01-JakeHanrahan(ViceNews)Özellikle dünyada sıcak gelişmelerin yaşandığı bölgelerdeki haberleri takip edenler tarafından da bilindiği üzere, tüm bu sıcak bölgelere muhabir göndererek önemli röportaj ve haberlere imza atan uluslararası bir haber organizasyonu olan ve 2013 yılında kurulan Vice News, önemli gelişmelerle ilgili belgesel ve özel haberler yaparak, bu haberleri kendi internet sitesinden ve Youtube aracılığıyla yayınlayan, merkezi New York’ta bulunan ve dünyanın bir çok sıcak noktasında da bürosu bulunan bir haber ajansı.

Diyarbakır’da gözaltına alınan İngiliz gazeteciler Mohammed İsmael Rasool, Jake Hanrahan ve Philip John Pendlebury, emniyetteki sorgularının ardından Pazartesi günü adliyeye sevk edildi. Burada sevk işlemleri tamamlanan gazeteciler, sonrasında tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderildi. İngiliz gazetecilerle birlikte gözaltına alınan Türk şoför Abdurrahman Dilekçi de gazeteciler ile birlikte adliyeye sevk edildi. Ancak Dilekçi, sevk edilmesinin ardından adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

‘Kolay Değil Bizde Öyle ‘Devlet Terörü’nü Kaydedip Haber Yapmak…’

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, tutuklanan Vice News haber kanalı çalışanı İngiliz gazeteciler Mohammed İsmael Rasool, Philip Gıngel Hanrahan ve Philip John Pendlebury ile ilgili yazılı açıklama yaptı.
Başsavcı Solmaz’ın yaptığı yazılı açıklaması şu şekilde:

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekiplerince elde edilen bir bilgi doğrultusunda yapılan çalışmada şüpheli A.D. ve yabancı uyruklu M.İ.R., J.P.J.G.H., P.J.P., isimli 4 şüpheli hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca 2015/29855 numarasıyla soruşturma başlatılmakla, 28.08.2015 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatıyla A.D., M.İ.R., J.P.J.G.H., P.J.P., isimli 4 şüpheli gözaltına alınmış olup, 31.08.2015 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığımızca ifadeleri alındıktan sonra Türk Ceza Kanunu’nun 314/3, 220/7 delaletiyle 314/2. maddesi uyarınca silahlı örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek eylemi iddiasından tutuklanmaları talebi ile Nöbetçi Diyarbakır Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmişlerdir.

Nöbetçi 2. Sulh Ceza Hakimliğin 2015/224 numaralı sorgu tutanaklarına göre A.D., isimli kişi hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 314/3, 220/7 delaletiyle 314/2. maddesi uyarınca silahlı örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek eylemi iddiasından Adli Kontrol Hükümlerinin Uygulanması kararı verilmiş olup, Şüpheliler M.İ.R., J.P.J.G.H., P.J.P., isimli yabancı uyruklu kişiler hakkında ise Türk Ceza Kanunu’nun 314/3, 220/7 delaletiyle 314/2. maddesi uyarınca silahlı örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek eylemi iddiasından eylemi iddiasından tutuklanmalarına karar verilerek konumlarına uygun Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderilmişlerdir.

Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen 2015/29855 numaralı soruşturma devam etmekte olup, soruşturmanın safahatı ve sonucu hakkında kamuoyuna ayrıca bilgi verilecektir.

Uluslararası Kınamalar Başladı

ViceNews_02Vice News tarafından, şirketin Avrupa Direktörü Kevin Sutcliffe’in imzası ile yayınlanan ilk protesto mesajında, bölgeden anlık haber aktaran muhabirlerini susturma girişimi nedeniyle Türkiye’yi kınadıkları belirtilirken “Türkiye hükümeti bugün ‘terör örgütü lehine çalışmak’ gibi asılsız ve yanlış suçlamalarla üç Vice News muhabirini tutuklayarak, yaptıkları işi sansürleme girişiminde bulundu. Adaletsizce gözaltına alınan bu üç gazeteci Türkiye’nin güneydoğusundaki Diyarbakır kentindeki durumu haberleştiriyordu. Üç meslektaşımız ve arkadaşımızın güvenliğini sağlamak için gerekli tüm merciilerle görüşmeye devam edeceğiz” ifadeleri yer aldı.

Vice News’ın açıklamasının ardından Uluslararası Af Örgütü, PEN International (Uluslararası Yazarlar birliği) ve Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) gazetecilerin gözaltına alınması ile ilgili Türkiye’yi kınayan açıklamalarda bulundu. Uluslararası tepkinin ilerleyen günlerde artması bekleniyor.

– VU/İnadına Haber / 1 Eylül 2015 Salı –

Veri Kaynağı: Vice News, DHA

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:10+00:00 1 Eylül 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.