Yan Koltuktan İn Bisiklete Bin – Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Pedallayan kadınlar çiçeği burnunda yeni oluşum. Şimdilik Ankara çapında ufak tefek bisiklet ve kadın temalı etkinlikler düzenliyor. Kurulma amacı ise kadınların kendilerini özgürce ifade edebilme yollarını keşfetmelerini sağlamak… Onlar için bu yol bisiklet…

Dünya Motorsuz Araçlar Günü için “Süslü Kadınlar Bisiklet” turumuzu gerçekleştirdik. Amacımız kendimizi güzel hissettiğimiz her türlü kıyafetimizle sokakta “bisikletle” gezebileceğini göstermekti. Bununla beraber kadınlara ana mesajımızı da ulaştırabilmekti.

SusluKadinlarBisikletTuru01

“Yan Koltuktan İn, Bisiklete Bin”.

Peki neden yan koltuk? Yan Koltuk burada ikincil olma durumunu temsil ediyor. Hayatın her alanında işi yönlendiren kişi ol, aktif ol, gidonun başında ol! Ve tabii ki bunu yaparken de motorlu bir aracı tercih etme, çevreye ve sağlığına duyarlı bisikleti tercih et diyoruz kadınlara.

SusluKadinlarBisikletTuru02

Bu doğrultuda kadın olarak bizler her geçen gün toplum baskısı, şiddet ve ayrımcılıkla karşı karşıya kalıyor bu sorunların üstesinden nasıl geleceğimizi bilemeden daha yalnız daha çekingen daha ürkek bireyler haline dönüştürülüyoruz. Kendimizi var ettiğimiz alanlar buldukça daha özgüvenli daha cesur ve daha atak oluyoruz. Bu alanlardan biri neden bisiklet olmasın? Teker döndükçe, bacaklarınızdaki enerji yola dönüştükçe ruhumuzda açan çiçekleri saymak mümkün değil…

Dünya Otomobilsiz Kentler Gününde motorlu araçların yarattığı tehlike, gürültü, kirliliğe karşı, tertemiz cicilerimizi giydik, bisikletlerimizi süsledik ve asıldık Ankara yollarında pedallarımıza kadın kadına..

Herkesin mutlu ayrıldığı güzel bir tur oldu. Pedallayan Kadınlar olarak bir sonraki etkinliğimizi daha büyük bir heyecanla oluşturacağız.

Ankara bizi takip et!

Pedallayan Kadınlar

12036621_1716174708611005_6775632055049062284_n

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun ardından Pedallayan Kadınlar’dan Burçin Tarhan, 22 Eylül Dünya Otomobilsiz Kent Günü  basın açıklamasını okudu:

Değerli Kamuoyu,

Değerli Basın Mensupları,

Bizler  kendimizi pedallayarak ifade ediyoruz… Bisiklet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası… Yüreğimizi ortaya koyarak kendimizi böyle bir alanda var ediyoruz. Ve biliyoruz ki kendimizi daha sınırsız, daha özgür kılabilmenin yolu bisikletten geçiyor. Pedallayan Kadınlar olarak “yan koltuktan in bisiklete bin” diyoruz! Hayatın hiç bir alanında ikincil olmayı kabul etmiyoruz!

Trafikte, doğada, gidon başında! Tam da hayatlarımızın merkezinde, sadece kendimiz için BİSİKLETE BİNİYORUZ.

İNADINA KADIN, İNADINA BİSİKLET!

SusluKadinlarBisikletTuru04Bugün Dünya Otomobilsiz Kentler Gününü kutlarken biz kadınlar her geçen gün toplum baskısı, aile içi şiddet, ayrımcılıkla karşı karşıya kalıyor; tüm bu sorunların üstesinden nasıl geleceğimizi bilemeden daha yalnız, daha çekingen, daha ürkek bireyler haline dönüştürülüyoruz.

Kadın kendini var edebilecek alanlarda daha özgüvenli, daha cesur ve daha atak oluyor. Bunu kendimizden biliyoruz. Bizler bisikletle özgürleşiyoruz.

SusluKadinlarBisikletTuru05

Öte yandan trafikte motorlu araçların yarattığı kirlilik, gürültü, sıkışıklık ve sorunların yanı sıra yüzlerce trafik kazasında yakınlarımızı kaybetmekten de tek kelimeyle bıktık. Türkiye’de 11 aileden biri trafik mağduru. Her yıl savaşlarda kaybettiğimiz insanlardan çok daha fazlasını trafikte kaybediyoruz. Bunların yarısından fazlası çocuk… Biz artık nefes almak istiyoruz, biz artık güvenli ve insana yakışır bir kent trafiği istiyoruz.

İşte bu nedenle Türkiye’de 12 ilde gerçekleşen Süslü Kadınlar Bisiklet Turuna “Pedallayan Kadınlar” olarak destek veriyoruz!  Tüm kadınları kocaman yüreklerindeki  ve kendilerini güzel hissettikleri kıyafetleriyle bisikletleriyle Ankara sokaklarında birlikte pedallamamanın keyfini yaşıyoruz.

Biz Ankaralı bisikletli kadınlar olarak her tür kıyafetimizle bisiklete binebilir ve Ankara’nın yollarında dilediğimiz gibi bisiklet kullanabiliriz, kullanıyoruz ve kullanacağız.

Saygılarımızla,

Pedallayan Kadınlar

AnkaraBisikletlilerOrtakPlatformu150920

Pedallayan Kadınlar’ın ardından Ankara Bisikletliler Ortak Platformu (ABOP) da bir bisiklet turu gerçekleştirdi. ABOP adına Deniz Kırımsoy’un seslendirdiği basın açıklaması:

Biz 7’yiz, 70’iz. Kadınız, erkeğiz, LGBTİ’yiz. Memuruz, doktoruz, işsiziz, öğrenciyiz, esnafız, kendi işimizin sahibiyiz; çöp de toplarız, üniversitelerde hocalık da yaparız. Orada, burada, şurada okuduk, okumadık. Hükümet yanlısıyız, o yönde bu yönde muhalefetiyiz, kimimizin politika umurunda değil. İnanırız, inanmayız, başka şeye inanırız. Kimi kendini tam sayar, kiminin bir engeli vardır. Bacaklarımız olmadan uzak diyarlardan gelir, gözlerimiz olmadan dağlardan ineriz. Kâh 40 gün 40 gece yollarda oluruz, kâh evimizden işimize gideriz.

Kısaca sokaktaki yaya neyse biz de oyuz.

Biz bir de trafikte itileniz, görülmeyeniz, trafik olaylarında ölenleriz.

AnkaraBisikletlilerOrtakPlatformu150920bBize deli ya da kahraman diyorlar. Yaptığımız tek şey çeşitli gerekçelerle ulaşım aracımızı kullanmak. Ancak bunun tehlikeli olduğunu biliyoruz. Ama biz deli ya da kahraman değiliz. Bizce asıl delilik, kent içi doğal bir hakkı kullanırken binlerce lira harcamak, her gün sinir ve stres için araç kullanmak park yeri aramak, aracını korumak için yine para harcamak, bu arada hareketsiz kalmak ve bedenini kötüye kullanmaktır. Tüm bu bireysel zararların yanında bir de çevreyi, hepimizin soluduğu havayı kirletmek, bindiği ağacın dalını kesmektir. Belki de en kötüsü yılda 9 bin kadar ölüme, rakamları belli olmayan sağlık sorunlarına, milyonlarca liralık maddi hasara sebebiyet vermektir. Bunlara baktığımızda asıl biz bisikletliler, motorlu araçlarla ulaşımlarını sağlayan insanlara aslında hayretle bakıyoruz.

“Seç, birleştir, değiştir” ,

AnkaraBisikletlilerOrtakPlatformu150920c

Avrupa Birliği bu yıl 22 Eylül Dünya Motorsuz Araçlar Gününü bir hafta ve bir kampanya olarak gündeme getiriyor. Motorsuz araçların yaygınlaşmasını, toplu taşımanın daha güçlü olmasını hedefliyor.  Slogan “seç, birleştir, değiştir”. Farklı alternatif ulaşım biçimlerinin benimsenmesi, park et-devam et sistemlerinin kullanılmasını, motorsuz araçların tercih edilmesini sağlamak ön planda.

Biz de Ankara Bisikletliler Ortak Platformu olarak bu çağrıya Ankara’dan yanıt veriyoruz. Güvenli bisikletli ulaşım adına sürdürdüğümüz çalışmalar devam edecek. Biz bisikletliler insan odaklı ulaşım politikalarına tarafız. Biz bisikletliler otobüslere, metrolara, trenlere mesai saatlerimizde dahil binebilmek istiyoruz. Çünkü bisikletimizle biz oyun oynamıyoruz, önceliğimiz spor yapmak da değil. Bisiklet bizim ulaşım aracımız ve mesai saatlerinde ulaşım zorunluluğumuz var. Biz bisikletliler, bisikletlerimizi güven içinde park etmek istiyoruz. Biz bisikletliler motorlu araç trafiğinde güvenli bir şekilde yolumuzu tamamlamak istiyoruz. Çok daha büyük ulaşım sorunları olan ülkeler bunu başarabildiyse Türkiye’de başarabilir, Ankara’da başarabilir diyoruz…

Saygılarımızla,

ABOP (Ankara Bisikletliler Ortak Platformu)

 

Fotoğraflar: Pedallayan Kadınlar ve  ABOP üyeleri

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:15:01+00:00 21 Eylül 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.