Ankara’da Emekçiler Grevde, Halk Sokakta

10 Ekim Cumartesi günü Barış Mitingi’ne gerçekleştirilen bombalı saldırı sonrasında Ankara’da Emek Örgütlerinin grev eylemleri ve katliamda kaybettiklerimiz için anma ve yürüyüşler gerçekleştirildi. Binlerce yurttaş “Yılmayacağız” dedi.

Batıkent’te Acı ve Öfke

Batıkent’te Uygar Coşgun için gerçekleştirilen anma ve cenaze törenine binlerce yurttaş katıldı. İlk olarak Batıkent PirSultan Cemevi önünde bir anma gerçekleştirildi. Oldukça yoğun bir katılımın gerçekleştiği anmada katliamın tüm sorumluları ve bu saldırılara göz yumanlar lanetlenirken öfke ve acı bir aradaydı.
Ardından kalabalık kitlenin de eşliğinde Uygar Coşgun Karşıyaka mezarlığında son yolculuğuna uğurlandı.

Fotoğraflar: Alper Güneş, Ercan Almış

Fotoğraflar: İnadına Haber

Katliamın Merkezi Ankara Garı Artık Yeni Mücadelenin Başlangıç Noktası

Sarayın Savaşı’nın son eseri Ankara Katliamı’nın merkezi Ankara Garı, sabahın ilk ışıklarından itibaren yurttaşların, katliamda kaybettiğimiz canlara son görevlerini yerine getirmek üzere bir ‘sıfır noktası’ haline geldi.

Sabah saatlerindeki ilk anma töreni Ali Kitapçı için gerçekleştirildi:

TTB Ankara Tabipler Odası’nın çağrısıyla İbn-i Sina hastanesi önünde toplanan yurttaşlar burada gerçekleştirilen saygı duruşu ve yapılan bir konuşmanın ardından Ankara Garı’na doğru yürüyüşe geçti.
ATO üyelerine, yürütülen kirli savaşı lanetleyen binlerce yurttaşın da katılımıyla başlayan yürüyüş Opera Köprüsü üzerinden devam etti.

“Bizi Bombalar Değil Sizin Sessizliğiniz Öldürüyor”

Yürüyüş esnasında Garın çevresinde TOMA’lar eşliğinde yurttaşların tepki ve anma yürüyüşüne yönelik tedbir alan çevik kuvvet ekipleri dikkat çekerken, tedbirin korumaya yönelik olmaktan çok müdahale amacıyla alınmış olması yurttaşların yoğun tepkisine yol açtı.

Kortejin Ankara Garı önüne varmasının ardından halk patlamaların gerçekleştiği yere karanfil bırakıldı. Sonrasında ATO yöneticileri tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirildi.
Gerçekleştirilen yürüyüş ve anma törenine ise “400 Vekile Daha Kaç Katliam Gerek” ve “Bizi Bombalar Değil Sizin Sessizliğiniz Öldürüyor” pankartları damgasını vurdu.

Anma eylemi sonrasında Opera Köprüsü üzerinden dönüşe başlayan kortejin önü bir süre sonra polis ekipleri tarafından kesildi. Köprü üzerinde şüpheli bir paketin tespit edildiği bildirildikten bir süre sonra paket kontrollü bir şekilde patladıldı. Tehlike olmadığının teyit edilmesinin ardından kortej yürüyüşüne devam etti.

Kızılay Emekçilerin Öfkesiyle Dolup Taştı

DİSK ve KESK’in 12-13 Ekim tarihlerinde ilan ettiği grev kararından 2 günlük iş bırakma eylemine başlayan emekçilerin protesto merkezi ise Kızılay Meydanı’nda yer alan Çankaya Belediyesi binasının önü oldu.

Binlerce emekçiyle başlayan ancak yurttaşların da yoğun katılımıyla büyüyen kalabalık, iktidar hırsıyla başlatılıp yürütülmekte olan kirli ve kanlı savaşı büyük bir öfkeyle protesto etti. Yapılan konuşmalarda ise bu katliamlara yol açan, göz yuman, talimat veren ve destekleyen her kişi ve makamın eninde sonunda halkın önünde hesap vereceği vurgulandı.

Kızılay Bar Çalışanları ise, DİSK Turizm-İş’in çağrısıyla 20:00-20:30 saatleri arasında çalıştıkları barlarda herkesi ses çıkarmaya çağırdı.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Boykotta: “Barış Yazan Pankartlarla Ölülerimizi Taşıdık”

Ankara Garı’nda Barış’a karşı gerçekleştirilen katliam dolayısıyla Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğrencileri desrleri boykot etme kararı aldı.

Ardından “Barış Yazan Pankartlarla Ölülerimizi Taşıdık” ve “Sarayın Savaşna Karşı Barış İçin Boykottayız” yazılı pankartlar eşliğinde yürüyüş gerçekleştirildi

– VU/İnadına Haber / 12 Ekim 2015 Pazartesi –

İnadına Haber Fotoğraflar: Emine Kart, Banu Kepenek, Clara Z.Zetkin, Onur Metin

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:14:52+00:00 12 Ekim 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.