Aziz Sancar ve Nobel üzerine – Elif Karaalp

Türkiye nobel ödülü ile ilk kez 2006’da tanıştı. Ünlü yazar Orhan Pamuk, 12 Ekim 2006 tarihinde aldığı Nobel Edebiyat Ödülü ile ülkede adeta bir tartışma ortamı yaratmıştı. Bu tartışmaların haklılığını/ geçerliliğini bu yazıda incelemeyeceğim. Fakat şunu göz ardı etmememiz gerekiyor ki şimdiye kadar ülkemizde doğmuş iki vatandaşımız nobel ödülü almıştır ve her ikisinde de yalnızca gururlanmak yerine; ödül sahiplerinin başarıları çalışmalarının tartışılacağı yerde, kişisel hayatları ve/veya etnik kökenleri tartışma yaratmıştır.

Aziz Sancar’ın Mardin’de bir ailenin dünyaya gelen 8 çocuğundan biri olması ve akrabası Mithat Sancar’ın HDP Mardin Milletvekili olması özellikle sosyal medyada tartışma ortamı yarattı. Aziz Sancar ‘Kürt mü Türk mü’ sorusu üzerinden yürütülen tartışmalar ırkçı söylemlere neden oldu. Kimi sosyal medya hesaplarından paylaşılan ve çeşitli haber ve paylaşım sitelerinde dile getirilen Sancar’ın etnik kökeni hakkındaki söylemler, hakaret boyutlarına erişti. ‘Bakın kimin akrabasıymış?’ şeklinde yapılan haberler ise söylenecek söz bırakmadı.

Elbette ki kimi haber kuruluşları tarafından Sancar hakkında adeta savunulurcasına haberler yapıldı. Milliyet Gazetesi bugün Sancar ile ilgili yaptığı haberlerde Sancar’ın okuma yazma bilmeyen bir aileden geldiğini vurgulayarak Sancar’a zor koşullar altında okumuş Anadolu Türk çocuğu havası katıyor. Milliyet Gazetesi’nden Meral Tamer’in 2007 yılında yaptığı habere göre; Sancar ‘Çılgın Türkler’i 5 kere okumuş, “5 kere daha okurum” diyor’. Yine Tamer’e göre ‘Aziz hiç içki içmiyor. Neden diye sorduğumda kırık Türkçesiyle “Müslümanım” diyor. “Oruç tutup, namaz da kılıyor musunuz?” diyorum; yok o kadar da değil diye yanıtlıyor.’ Dahası Sancar, ‘Gençliğinden beri milliyetçi akımlara yakın olduğunu söylüyor.’ Sancar’ın kökeni hakkında tartışma oluşacağı sanki o yıllardan belliymişcesine yapılan haber, çok da güven aşılamıyor.

Sözcü gazetesinde yer alan haberlere göre de Prof. Dr Sancar’ın, Türk Evi projesinin de kurucusu olduğu vurgulanıyor.

Kuzey Carolina Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Aziz Sancar, Mardin’in Savur İlçesinde dünyaya geldi ve İstanbul Tıp Fakültesi’nde eğitimini tamamlamasının ardından, eğitimine yurt dışında devam etti.

Sancar, kanser konusunda yaptığı önemli çalışmalarla dünyaca tanınıyor ve kendisinin 2008 yılından itibaren nobel ödülü alması bekleniyordu. Sancar, hasar görmüş DNA’ların onarımı ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları ile oldukça özgün çalışmalara imza atmış ve bu çalışmaları ile nobel ödülüne uygun görülmüştür. Sancar’ın bahsi geçen araştırmaları kanser tedavilerinin geliştirilmesinde de kullanılıyor.

Sancar hakkındaki tartışmaları merakla takip ediyor olacağız. Bir bilim insanının dahi kökenlerini tartışabileceğimiz bir ortam yaratılan ülkemizde ne yazık ki ırkçı söylemler bizleri oldukça üzüyor. Bu tür tartışmaların bir kenara bırakılarak, bilim ve sanat alanlarının özgürleşmesi, bilim insanlarının ve sanatçıların başarılarının takdir edilmesini temenni ediyoruz.

Elif Karaalp

Print Friendly, PDF & Email
2015-10-08T01:21:18+00:00 8 Ekim 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.