Devletin Gözü Karardı, Abluka Altındaki Silvan’da Haberci Avı Başladı

Diyarbakır-Silvan’da 3 gündür sürdürülen sokağa çıkma yasağının ve sivil yurttaşlara gerçekleştirilen saldırıların üzerine bir de devlet terörünü görüntüleyen habercilere savaş açıldı.

Silvan Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre bölgede yaşanan devlet şiddetine ait görüntüleri ve haberleri yurttaşlara aktarmaya çalışan haberciler hakkında arama kararı çıkartılırken polisin ‘dur’ ihtarına uyulmadığı taktirde vur emrinin de verildiği öğrenildi.

20151004_SilvanAblukasi_05aArama ve yakalama uygulamasına, mahkeme yerine bölgede görev yapan bir savcının aldığı karar gerekçe gösterilirken Silvan Emniyet Müdürü, bölgede kaç gazetecinin görev yaptığı bilgisine ulaştıklarını ve ilçede bulunan tüm gazetecilerin gözaltına alınacağını bildirdi. İlçeden gelen bilgilere göre polis tarafından yurttaşlara ‘gazeteci varsa teslim edin, hepsini alacağız’ duyurusunda bulunulduğu öğrenildi. Bugün sabah saatlerinden itibaren çok sayıda ev baskınının da gerçekleştirildiği Silvan’da şu ana kadar en az iki habercinin gözaltına alındığı bildirildi.

“Sana da sıkarım, herkese sıkarım…”

DİHA ve Özgür GÜN TV muhabirlerinin gözaltına alınma anlarını aktaran HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, polisin kendisine de silah doğrulttuğunu belirterek şunları kaydetti: “Belediye Binasının bahçesinde yaşananları takip etmek için bir arada bulunan DİHA ve GÜN TV’nin Özgür Basın Emekçileri ve çok sayıda yurttaş hiçbir yasal dayanak olmadan, Özel Harekat Timlerince, silahlar doğrultularak ve “silah sıkarım” tehditleriyle gözaltına alındı. Yasal olmayan bu gözaltıyı engellemek istediğimde ise polisler bana da silah doğrulttular ve Özel Harekat Timlerinden biri de, “sana da sıkarım” tehdidiyle, şahsıma silah doğrultup tehdit etme cüretinde bulundu. Bulunduğum bölgede ise, sokaklarda dolaşan Zırhlı araçlar hala Mehter Marşı çalarak, ırkçı anonslarla toplumu tahrik ve taciz etmeye devam ediyorlar. Arada bir, “kafirleri öldürün” anonslarıyla, halkı tahrik etmeyi, nefret suçu işlemeyi yani topluma kin ve nefret tohumları ekmeyi de ihmal etmiyorlar.

Polislerin, haber yapmaya çalışan gazetecilere silah çektiği anlar kameralara ise şu şekilde yansıdı:

Gün TV tarafından belgelenen olay anı:

Devlet Öldürür, Ama Sakın Ha Kimse Görmesin…

20151004_SilvanAblukasi_04Tekel, Mescit, Konak, Feridun ve Bağlar Mahallelerinin polis ve özel harekat timlerinin ablukası altında bulunduğu ve 3 gündür sokağa çıkma yasağı uygulanan Silvan’da halkın emniyet güçlerinin şiddetine ve kötü muamelesine karşı tepkileri de giderek artıyor. Bölgede bulunan milletvekilleri ve habercilerden alınan bilgilere göre ikisi 16 ve 17 yaşlarında olmak üzere en az üç sivil yurttaş emniyet güçleri tarafından öldürülürken ilçede polis tarafından gerçekleştirilen saldırıların sonucunda yirmiden fazla yaralı bulunuyor. Ancak aynen Cizre’de yaşandığı gibi yaralıların hastaneye ulaştırılmalarına polis tarafından izin verilmiyor ve bölgeye ambulansların girişi yasaklanmış durumda. Yaralı yurttaşların tedavilerinin ise evlerde gerçekleştirilmesine uğraşılıyor.

20151004_SilvanAblukasi_07Özel Harekatçı polislerin ağır silahlarla gerçekleştirdiği saldırılarda yoğun olarak havan topu da kullanılırken, gerçekleştirilen bu ağır silahlı saldırılar sonucunda isabet alan çok sayıda işyeri, kıraathane ve evde yangın çıktı. Yangın çıkan mahallelere, ambulanslarda olduğu gibi itfaiye araçlarının da girilmesine izin verilmiyor. Emniyet güçleri tarafından yerleşim yerlerine gerçekleştirilen ağır saldırılar sonrasında ilçeden adeta bir savaş alanı gibi siyah dumanlar yükseliyor.

Özel Harekat Timlerine bağlı çok sayıda keskin nişancının kamu binalarının çatısında konuşlandığı öğrenilirken, gün içerisinde yurttaşlara ait evlerin balkonlarına da keskin nişancıların yerleştirilmeye çalışıldığı öğrenildi. Evlerinin kullanılmasına izin vermeyen yurttaşların ise tehdit edildikleri, polis tarafından şiddet ve işkenceye maruz kaldıkları bilgisi aktarıldı.

Bölgede Tanklar Mahalleleri Yıkıyor, Sadece AA İzin Verilen Yerleri Çekiyor

Kafasına silah dayanarak ölümle tehdit edilen Dicle Haber Ajansı Muhabiri Serhat  Yüce yaşadıklarını “Kafama sıkacak diye düşünmeye başladım. Hatta nasıl ateş etmedi ona şaşırdım. Geliş tarzı, ses tonu ve öfkesi sıkacağını düşündürdü. Ben silahı kafama doğrulttuğunda elini tuttum, havaya kaldırdım yapma diye” şeklinde aktarırken ilçede sadece Anadolu Ajansının rahatça çekim yapabildiğini sözlerine ekledi ve “Mahallelere tanklı saldırılar oldu. Direnişin olduğu mahalleler yerle bir edildi. Tank atışlarının yapıldığı noktaların civarındaki dükkanlar da yıkılmış durumda. Bu mahallelere sadece Anadolu Ajansı girebiliyor. Onları da zırhlı araçlarla koruyorlar, mahallelere götürüyorlar.  Anadolu Ajansı çekebiliyor, biz neden çekim yapamıyoruz diye sorduğumuzda da AA’nın Valilikten özel izinli olduğunu söylüyorlar. Anadolu Ajansı dışında kim olursa olsun gazetecileri gözaltına alıyorlar. Batı’daki medya organları bu yaşananları göstermeli, dayanışma içerisinde olmalı” vurgusunu yaptı.

– VU/ İnadına Haber / 04 Ekim 2015 Pazar –

Haber Kaynağı: Gün TV, DİHA, JİNHA, Yerel Yurttaş Muhabirler

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:14:58+00:00 4 Ekim 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.