Dünyaca ünlü karikatüristler “Ankara Katliamı”nı çizdi: İşte Dünyanın Gözünde Katliamın Sorumlusu…

Ankara’da, TTB açıklamalarına göre en az 105 kişinin hayatını kaybettiği ‘Kara Cumartesi‘ katliamına dünyadan karikatüristler de kayıtsız kalmadı ve tepkilerini kaleme aldı.

Saldırıdan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı sorumlu tutan Brezilyalı ünlü karikatürist Carlos Latuff ve Alman medyasındaki karikatürlerin ardından dünyanın dört bir yanındaki karikatüristlerden de saldırı mağdurlarına destek geldi.

Carlos Latuff

Carlos Latuff

Birleşik Haziran Hareketi Nişantaşı ve Bilim Sanat Medya Meclisi’nin düzenlediği karikatür sergisi Kadeş 2015’in katılımcısı olan ülkeler destek mesajları ve çizimlerini iletti.

Brezilyalı ünlü sanatçı Mello, yayınladığı dayanışma mesajında duygularını “Umarım bir daha böyle bir olay yaşanmaz ve insanlar gerçekten istedikleri barışa kavuşurlar” ifadeleri ile aktardı.

Uluslararası Karikatürcüler Federasyonu (FECO) Genel Sekreteri Bernard Bouton ise “Acınızı paylaşıyoruz” mesajını paylaştı.

Çinli çizer He Neng ise yaralıların bir an önce iyileşmesini temenni ederek, “Terörizmin her çeşidini lanetliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu mesajların yanı sıra Suriye, Belçika, Hollanda, Ürdün ve Brezilyalı çizerler de karikatürleriyle “Acınızı paylaşıyoruz” mesajını verdiler.

Latuff’tan Katliama Dair İkinci Tespit

Brezilyalı çizer Carlos Latuff, saldırıyla ilgili olarak ikinci bir karikatür daha yayınladı. İlk çiziminde Erdoğan’ı hedef alan Latuff, bu kez çiziminde AKP logosunu ‘güncelledi’.

Carlos Latuff

Carlos Latuff

– VU/İnadına Haber / 13 Ekim 2015 Salı –

Kapak Kolaj: İnadına Haber

Kaynak: Diken

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:14:46+00:00 13 Ekim 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.