Eğitim-Sen ODTÜ kapısında oturma eylemine başladı

Eğitim-Sen ODTÜ İşyeri Temsilciliği, ODTÜ Mezunlar Derneği ve ODTÜ Öğrencileri ile ortaklaşa düzenledikleri etkinlikte akşam saatlerinde gerçekleşecek konser için gereken ses sisteminin yerleşkeye alınması konusunda başvurdukları ODTÜ Rektörlüğü’nün ses sisteminin geçişine izin vermemesi ve rektörlüğün dilekçeye cevabını sendikaya değil, OED’a sözel olarak iletip, OED Başkanına “bu konuda odtü öğrencileri, sendika ve mezunlar derneğinin muhatap alınamayacağını” bildirmesi üzerine ODTÜ A1 kapısı önünde bir oturma eylemi başlattı.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası’ndan yapılan açıklama şöyle:

Değerli eğitim ve bilim emekçileri,

Dün duyurusu yapılan ve EĞİTİM SEN ODTÜ İşyeri Temsilciliği, ODTÜ Mezunları Derneği ve ODTÜ öğrencilerinin ortaklaşa düzenlediği “ODTÜ Barış için Bir Arada” etkinlikleri bugün sabah 10.04’te Fizik önünde yapılan anma ve ağaç dikme etkinliği ile başlamıştır. 10 Ekim katliamında hayatını kaybeden canlarımızın anısına yapılan bu etkinlikler gün boyu yerleşkenin farklı yerlerinde devam edecektir. Bu etkinlikler kapsamında 17.30’da Fizik çimleri önünde Bandista ve Praksis’in katılımıyla “İsyan ve Barış Şarkıları” temasıyla bir konserimiz olacaktır.

Bu konserin düzenlenmesi için gerekli olan ses sisteminin yerleşkeye alınması konusunda İşyeri Temsilciliğimiz aracıyla yazılı başvuru dün itibariyle yapılmış bulunmaktadır. Ancak Rektörlük bu başvurumuza olumsuz yanıt vermiş; bu yanıt da ODTÜ’de yetkili sendika olan EĞİTİM SEN’e yazılı olarak iletilmemiş, sözlü olarak OED’e iletilmiştir. Genel Sekreter Vekili sözlü olarak OED Başkanına “bu konuda odtü öğrencileri, sendika ve mezunlar derneğinin muhatap alınamayacağını, ancak OED kanalıyla gidecek bir izin başvurusunun değerlendirmeye alınacağını” bildirmiştir. Bunun gerekçesinin ise “sendikanın böyle bir etkinlik yapma yetkisinin olmadığı” şeklinde olduğunu bugün itibariyle öğrenmiş bulunmaktayız.

EĞİTİM SEN ODTÜ İşyeri Temsilciliği olarak Rektörlüğün bu anti-demokratik ve keyfi tutumunun hiçbir şekilde kabul etmediğimizi ODTÜ kamuoyuna duyururuz. 10 Ekim katliamında yitirdiğimiz canlarımızı anmak adına düzenlenen bir etkinliği “sendikal etkinlik” saymayan; sendikanın hangi alanda ne tür etkinlik yapacağını belirleyebileceğini sanan; ODTÜ’nün asli bileşenleri olan öğrenciler ve emekçilerin iradesini yok sayan bu tavrı, işbu bilgilendirme maili ile teşhir ediyoruz. Bu tavrın, uzun süredir ODTÜ’de var olan kefyi ve baskıcı politikaların bir devam olduğunu, bunlara karşı yasal ve fiili zeminlerde mücadelemizi sürdüreceğimizi ODTÜ kamuoyuna duyururuz.

“İsyan ve Barış Şarkıları” temasıyla düzenlenmesi öngörülen konseri, duyurulan yer ve saatte yapacağımızı ODTÜ kamuoyuna bildiriz. Konser afişini ekte ve etkinlik programını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz: https://www.facebook.com/events/918308808245116/

EĞİTİM SEN ODTÜ İşyeri Temsilciliği

haber: Onur Metin / İnadınaHaber

fotoğraf: @seyrisokak

Print Friendly, PDF & Email
2015-10-27T15:25:00+00:00 27 Ekim 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.