Halkın Taleplerini Görmeyen İktidara Mecliste Biber Gazı

Kosova’da Meclis çalışmalarını bir süredir engelleyen muhalefet milletvekilleri önce düdük çalarak durdurduğu görüşmeleri, salona biber gazı atarak sonlandırdı.

Kosova Meclisinde yer alan muhalefet milletvekilleri, muhalefete ve halka rağmen iktidar partisinin kendi inisiyatifiyle kararlar almasını ve ülkeye dayatmasını bugün de protesto etti ve meclis oturumunu yine engelledi.

20151008_KosovaMeclisi'ndeGaz_05(Protestolar)Yakın zamanda Kosova Hükümeti, Kosova ve Sırbistan arasında bir Sırp Belediyeler Birliği kurulması anlaşması imzalamış, Vetvendosye Hareketi ile üç muhalefet partisinin girişimleriyle başlatılan karşı imza kampanyasında ise, imzalanan anlaşmanın iptalini isteyen Kosovalılardan 2 hafta içerisinde 100.000’in üzerinde imza toplanmıştı. Birlik temsilcileri, Başbakan İsa Mustafa’nın Brüksel’de imzaladığı söz konusu anlaşmalardan imzasını çekmesini, aksi takdirde görevinden istifa etmesini talep ederken Başbakan İsa Mustafa’ya da bir yumurtalı saldırı gerçekleştirmişlerdi.

Muhalefet Sokaktaki Tepkiyi Meclise Taşıdı

Kosova’da Sırpların yoğun olarak bulunduğu bölgelerde kurulmaya çalışılan Sırp Belediyeler Birliği’ne karşı olan muhalefet, bu talebini sokaktan meclise de taşımıştı. Tartışmalı konu sebebiyle yaklaşık bir aydır meclisi çalıştırmayan Vetvendosye hareketi, bugün de Meclis Başkanı Kadri Veseli tarafından açılan meclis oturumunu engelledi.

Yeni oturumun da engellenmesi üzerine basın mensuplarını oturuma davet eden Meclis Başkanı Kadri Veseli, bu durumun böyle devam edemeyeceğini, hiç kimsenin meclis çalışmalarına engel olamayacağı yönünde açıklamalarda bulundu. Ancak muhalifler, yanlarında getirdikleri düdükleri çalarak oturuma bir kez daha engel oldu. “Mecliste şiddete izin vermeyeceğiz” diyen Veseli ise oturuma yarım saat ara verdi.

Düdük Yetmezse, Gaz Verelim

20151008_KosovaMeclisi'ndeGaz_04(IHA)Yeniden başlayan oturumda düdüklü protestolara rağmen çalışmalarını sürdürmeye çalışan mecliste bu sefer Vetvendosye eski Başkanı Albin Kurti kürsünün önüne doğru biber gazı attı. Gazın etkisi altında konuşmaya çalışan iktidar milletvekillerine ıslıklarla da engel olunurken gazın etkisini göstermesi üzerine oturuma son verildi. Gazdan etkilenen Demokrat Parti milletvekilleri Flora Brovina ve Blerta Deliu hastaneye kaldırıldı.

Protestoların asıl hedefi olan Kosova Başbakanı İsa Mustafa ve Başbakan Yardımcısı Haşim Thaçi ise bugün gerçekleşen meclis çalışmalarına katılmamıştı.

KosovaBaşbakanı İsa Mustafa ve hükümetinin, gerek halktan toplanan karşı imzalar, gerekse her geçen gün artan muhalefet tepkisi karşısında henüz bir tavır almazken bugün yaşanan olaylardan sonra mevcut problemlere ne tür bir çözüm önereceği merak ediliyor.

Gaz Bombasının Atılma Anı:

– VU/İnadına Haber / 08 Ekim 2015 Perşembe –

Video: İhlas Haber Ajansı

 

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:14:52+00:00 8 Ekim 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.