MSF: “Hastaneyi ABD bombaladı”

Uluslararası yardım örgütü Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) 3 Ekim günü Afganistan’ın Kunduz kentine düzenlenen hava saldırılarında, kendilerine ait hastanenin vurulmasıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

20151006_AfganistandaABD'ninBOmbaladigi-MSF-Hastanesi_01
Açıklamada, bombaların ABD tarafından atıldığı, 3ü çocuk 10 hastanın ve 12 MSF görevlisinin hayatını kaybettiği belirtildi.
Açıklamanın Türkçe çevirisi şöyle:

20151006_AfganistandaABD'ninBOmbaladigi-MSF-Hastanesi_02Bugün ABD Hükümeti, Kunduz’daki hastanemizi hedef alan ve toplam 22 hasta ve çalışanın ölümüne sebep olan hava saldırılarının kendileri tarafından gerçekleştirildiğini kabul etmiştir. Saldırıyı tanımlama biçimleri ise, ‘sivil hasar’dan ‘trajik bir olay’a ve hatta şimdi de sorumluluğu Afgan hükümetine yıkmaya varacak şekilde anlık olarak değişmektedir. Gerçek şudur ki; bu bombaları Amerika Birleşik Devletleri atmıştır! ABD, içerisi hasta ve MSF çalışanı dolu olan bir hastaneyi vurmuştur. Her ne kadar koalisyonun bir parçası da olsa, ABD vurduğu hedeflerin sorumluluğunu almak durumundadır. Bu korkunç olayın herhangi bir gerekçesi olamaz. Afgan ve Amerikan kaynakların olanlara dair açıklamalarında süregelen çelişkiler sebebiyle tam anlamıyla şeffaf ve bağımsız bir soruşturmaya duyulan ihtiyaç hayati boyuttadır. Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), açık bir şekilde savaş suçu islenmiş olduğu varsayımı doğrultusunda, uluslararası bağımsız bir kuruluş tarafından olaya dair kapsamlı ve şeffaf bir soruşturma başlatılmasını talep etmektedir. Çatışmaya taraf olan bir partinin iç soruşturmasıyla yetinmek mümkün değildir. Cumartesi günü gerçekleşen ABD hava saldırılarına kadar hiçbir MSF çalışanı, hastane sahası içerisinde bir çatışma durumu bildirmemiştir. Hastanemiz tamamıyla hasta, hasta yakınları ve personelimiz ile dolu durumdadır. Saldırıda 3’ü çocuk olmak üzere 10 hasta ve 12 MSF çalışanı öldürülmüştür. Tekrar etmek isteriz ki; hastane sahasının diğer alanları el değmemiş bir şekilde dururken, sağlık personelimizin hasta tedavilerini gerçekleştirdiği ana hastane binası, hava saldırıları esnasında doğrudan hedef alınarak tekrar tekrar vurulmuştur.

Christopher Stokes, Genel Direktör, Sınır Tanımayan Doktorlar

http://www.msf.org/topics/kunduz-hospital-airstrike
20151006_AfganistandaABD'ninBOmbaladigi-MSF-Hastanesi_03İnadına Haber / 6 Ekim 2015 Salı – 

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:14:58+00:00 6 Ekim 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.