Nobel Kimya Ödülü Mardinli Aziz Sancar’ın

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, İsveç Akademisi, Karolinska Enstitüsü ve Norveç Nobel Komitesi tarafından verilen Nobel ödülleri açıklandı. 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü “DNA onarımı” hakkındaki bilimsel çalışmasıyla Prof. Dr. Aziz Sancar kazandı. Sancar ödülünü aynı dalda Tomas Lindahl ve Paul Modrich ile paylaştı.

Sancar, Lindahl ve Modrich, Nobel’i hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde kazandı. Söz konusu çalışmaların sonuçları yeni kanser tedavilerinin geliştirilmesinde faydalanılıyor.

Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser tedavisinde ‘ritmik saat’ buluşunu yaparak dünya çapında üne kavuşmuştu. HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar’ın da kuzeni olan Aziz Sancar aynı zamanda Türkiye Bilimler Akademisi ve Amerikan Sanat ve Bilimler Akademisi’nin onur üyesi.

Ödül Töreni 10 Aralık’ta

Bu yılın başarılı isimleri Nobel Ödülü’nü Alfred Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık’ta teslim alacak. Ödül, 3 milyon İsveç kronu (Yaklaşık 2.8 milyon TL) tutarında.
Nobel Kimya Ödülü geçtiğimiz yıl, ‘nano dünyaya kapı aralayan’, ‘süper çözünürlüklü floresan mikroskobu’ geliştiren çalışmaları nedeniyle ABD’li kimyagerler Eric Betzig ve William E Moerner ile Alman kimyager Stefan W. Hell’e layık görülmüştü.

Mardin’in Savur İlçesinden Aziz Sancar
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-10-07 10:11:29Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Aziz Sancar, 1946 yılında Savur-Mardin’de doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Savur ve Mardin’de tamamladı, ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitimini sürdürdü ve 1969 yılında mezun oldu. Savur’da iki yıl doktor olarak çalıştıktan sonra, Dallas’ta bulunan Teksas Üniversitesinde doktorasını, Moleküler Biyoloji dalında, DNA onarımı üzerine 1977 yılında ve Yale Üniversitesi’nde yine DNA onarımı dalında doçentlik tezini tamamladı.

1982 yılında UNC Chapel Hill’de Biyokimya ve Biyofizik alanlarında çalıştı. Burada da DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve Biyolojik saat üzerinde çalıştı. 288 makale ve 33 kitap yayınladı. 1971 yılından bu yana Türkiye dışında hayatını ve bilimsel çalışmalarını sürdüren Prof. Sancar, ABD ‘de Ulusal Bilimler Akademisi ve Amerikan Sanat ve Bilimler Akademisi, Türk Bilimler Akademisi üyesi ve Vehbi Koç Vakfı’nda 2007 yılında ödül aldı. Sancar, Chapel Hill’de eşi Gwen Sancar ile yaşıyor.

– VU/İnadına Haber / 07 Ekim 2015 Çarşamba –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:14:53+00:00 7 Ekim 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.