Oy Kullanmak Gerek, Neden mi? #OyVer #SandığınaSahipÇık

Ülkenin içinde bulunduğu karanlık durumu nitelemeye değil paragraflar, ciltler yetmez aslında;

Talan edilip betona bozdurulan doğa ve tarım alanları mı dersiniz, gelecek nesilleri bekleyen bir termik ve nükleer cehenneminden mi dert yanarsınız, ülkenin yükünü emeğiyle sırtında taşıyanların lokmasını boğazlarından çalanların ‘benden değilsen…‘ diyerek yurttaşlara biçtiği –kırk katır/kırk satır misali– ya gözaltı ve hapis tehditleri, ya da ‘kirli devlet‘in ‘resmi kurşun ve bombaları‘ kaderine mi lanet edersiniz?

Elbette bunların her biri de halk iradesinin artık iktidarda tecelli etmesinin gerekliliğinin çok önemli gerekçeleri. Ama bir de sandığa gitmeyenlerin nelere malolduğunu gözler önüne serelim istedik kısacık başlıklarla…

Bunları biliyor muydunuz?

Son yapılan araştırmalara ve analizlere göre seçime katılımın %88‘i geçtiği durumda iktidar partisinin %34 civarına gerileyeceğini biliyor muydunuz? (ref: Andy-Ar, Gezici)

7 Haziran Seçimlerinde oy kullanmayan 9.101.350 kayıtlı seçmen bulunduğunu, bu sayının Ankara ve Antalya illerinin toplam nüfusundan fazla olduğunu biliyor muydunuz?

Sandığa gitmeyenlerin oranı % 17-18 iken, oy kullanmayan seçmenin %52’sinin CHP, %17’sinin MHP, %16’sının HDP ve %15’inin AKP seçmeni olduğunu biliyor muydunuz? (ref: Gezici)

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandığa giden seçmen oranının %74,13 olduğunu, %52’nin Cumhurbaşkanı olduğunu iddia eden Erdoğan‘ın aslında tüm kayıtlı seçmenlerin sadece %38.4‘ünün oyunu alabildiğini biliyor muydunuz?

Sandık kurulu görevlisi olmasanız bile oyunuza ve sandığınıza sahip çıkabilmek için ‘müşahit’ olarak görev alabileceğinizi biliyor muydunuz? (İletişim için; Ankara’nın OylarıOy Ve Ötesi)

Serbestçe dağıtabilmeniz için;

İradene, Sandığına ve Oylarına Sahip Çık, 1 Kasım’da #OyVer

Bunları Biliyor musunuz? – Tamamı;

Seçime katılım %88’i geçerse ne oluyor?

Bir önceki seçimlerde kaç milyon yurttaş iradesini saydırmamış?

Hangi partinin seçmenleri ülkenin geleceğine dair ne kadar ilgili?

Cumhurbaşkanı aslında ‘yüzde kaçın Cumhurbaşkanı’ymış? Hadi canım, o kadarcık mıymış?…

 

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:14:41+00:00 26 Ekim 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.