Saraçoğlu’nda Hukuk Bu Sefer Balta Yoluyla Aşıldı

Ankara’da rantın yeni hedefi haline gelen tarihi Saraçoğlu Mahallesi’ne bugün hukuk dışı bir saldırı daha gerçekleştirildi. Bu sefer saldırının boyutu vandalizme kadar dayandı.

Daha önceden mahkeme tarafından verilen durdurma kararlarına rağmen defalarca tahliye girişiminde bulunulan, her seferinde ise sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının müdahalesiyle engellenen Saraçoğlu mahallesine bu sabah polis bir kez daha baskın yaparak mahallede bulunan konutları zorla tahliye girişiminde bulundu.

20151006_Saracoglu'naBaltaliSaldiri_01(DenizAkdeniz)Yasanın ötesine geçerek sadece amirlerinden aldıkları talimat doğrultusunda hareket eden emniyet güçleri, hukukun yüzlerine defalarca kapattığı kapıları bu sefer baltalarla aşmayı denedi. Saldırı anında olay yerine gelen Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası yetkililerinin araya girmesiyle Tarihi Kültür Varlıklarına uygulanan vandalizmin daha da ileri boyutlara taşınması engellenirken avukatların, mahkemenin vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararını, baltalı saldırıyı gerçekleştiren polislere ibraz etmesinin adından kültür varlıklarına saldırı suçu işleyen polisler saldırılarını sonlandırıp mahalleyi terketmek zorunda kaldı. Bir sonraki saldırının ne zaman gerçekleştirileceği konusunın bilinmezliği ise yurttaşlarda endişe yaratıyor.

20151006_Saracoglu'naBaltaliSaldiri_02(DenizAkdeniz)Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, konu hakkında polislerin yanısıra olay yerine gelen Çankaya Kaymakamı’nı da hukukun defalarca çiğnendiği ve bunun sonucunun çok ağır olacağı konusunda uyarırken şu açıklamayı yaptı:

Burası tescilli bir kültür varlığı. Buna zarar vermek suçtur. Biz tutanak tuttuk. Bu hasarı verenler zararı kendi maaşlarıyla ödeyecekler. Bu yaşanan, konut dokunulmazlığı ihlalidir. Evin kapısı baltayla kırıldı, hem de ‘1. Derece Tescilli Kültür Varlığı’ olan bir evin kapısı. Ayrıca burada yaşayan insanlar var ve evlerine baltayla giriliyor. Orman kanunu mu işliyor burada? Bu suçun sonucu çok ağırdır. Şu an için mniyet görevlileri bunu bildikleri için gittiler zaten, yoksa mahkemenin vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararını ciddiye aldıklarından değil. Bu kapıya verilen zarar kültür mirasına verilen zarardır. Bu tarihi binanın mimarı da bir almandır. Tarihe ve kültür mirasına yapılan bu saldırı konusunda tüm dünyayı harekete geçirecegiz. Bunun sorumluları hesabını verecek ve biz de bunun takipçisi olacağız.

TÜRGEV Talan Talebinden Geri Adım Atmıyor

Bilindiği üzere 2013-2014 yıllarında Saraçoğlu Mahallesi’nin, Meslek Odaları’nın geliştirdiği proje kapsamında bir kültür alanına dönüştürülmesi ve Ankara’nın merkezinde halkın rahatça nefes alabileceği bir alan olarak korunması konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bir işbirliği söz konusu iken son yerel seçimler sonrasında birden bire bakanlık ilgili çalışmaları durdurma kararı almış ve bölgenin tamamıyla, Bilal Erdoğan’a ait olan TÜRGEV’e devredilmesi gündeme gelmişti.

Fotoğraflar: Deniz Akdeniz

– VU/İnadına Haber / 06 Ekim 2015 Salı –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:14:58+00:00 6 Ekim 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.