Tribünde Katliam Anmasına Gözaltı

Gençlerbirliği ev sahipliğinde Ankara 19 Mayıs Stadyumu’nda oynanan ve Gençlerbirliği’nin Osmanlıspor’u(?) 1-0 mağlup ettiği maçta Gençlerbirliği’nin ‘Alkaralar’ grubundan taraftarlar, Ankara katliamını unutmadıklarını göstermek ve katliamda hayatını kaybedenleri anmak istediler.

‘İyi değiliz, iyi olmayacağız’

Maç öncesi Ankara Tarihi Gar Meydanı’nda toplanan Alkaralar, kanlı saldırının gerçekleştiği noktaya karanfiller bırakarak tribündeki yerlerini almak için 19 Mayıs Stadyumu’na geçtiler. İstiklal Marşı’nın okunduğu sırada üzerinde ‘Ankara 10:04’, ‘Barış Kazanacak’ ve ‘İyi değiliz, iyi olmayacağız’ yazan pankartları açan üç Alkara spor şube polisleri tarafından gözaltına alındı.

alkara2

208 TL ceza kesildi

Taraftarın uzun süredir tepki gösterdiği ve sertçe eleştirdiği 6222 sayılı kanun üzerinden işlem yapılmaya çalışıldığı ancak pankartlar üzerinde suç unsuru sayılabilecek şahsa veya ırka,cinsiyete,etnik kökene vs. hakaret, bulunmadığı için işlem yapılamadı. Bunun üzerine üç taraftara Kabahatler Kanunu gerekçe gösterilerek 208 TL ceza kesildi ve ardından taraftarlar serbest bırakıldı.

Hükümetin talimatıyla üç günlük yas ilan edilen olayın ardından, üzerinde anma ve barış mesajları olan pankartlar nedeniyle üç taraftarın gözaltına alınması ise sosyal medyada tepki yarattı.

Hatırlanacağı üzere Ankara Katliamı sonrasında Konya’da oynanan milli maç öncesinde gerçekleştirilen saygı duruşu esnasında Konyalı taraftarlar ıslık ve tekbir sesleri ile saygı duruşunu bozmuşlar, bu durum karşısında katliamın sorumlusu IŞİD’e laf söyletmemekte kararlı olan ve bu katliama göz yumduğu her geçen gün yeni delillerle desteklenen iktidar tarafından samimi bir kınama dahi gelmemişti.

alkara– Mert Hakcı –

Kaynak: Klasspor

Fotoğraflar: Alkaralar Grubu Sosyal Medya Hesabı

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:14:46+00:00 25 Ekim 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.