Vali’nin Mumu Yatsıya Kadar – Sönmez’in Kardeşi: “Ağabeyimi Polis Öldürdü”

Mardin’in Nusaybin ilçesinde kapısının önünde özel harekat polisleri tarafından açılan ateş sonucu öldürülen Ahmet Sönmez’in kardeşi Şahabettin Sönmez, valiliğin açıklaması ve sonrasında bu açıklama doğrultuda yayın yapan medyanın iddialarına tepki gösterdi ve “Ağabeyim sokak başında bekleyen zırhlı araçtan açılan ateş sonucu katledilmiştir. Valiliğin söylediği patlama olayı doğru değildir. Burada bir katliam yapılmaktadır. Geç olmadan herkesin ayağa kalkması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Nusaybin’de 1 Ekim günü Valilik tarafından sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından ilçede 2 sivil yurttaş polis kurşunlarıyla hayatını kaybederken, çok sayıda da yaralı bulunuyor. Devlet terörünün son kurbanlarından olan Ahmet Sönmez (61) ise 2 Ekim günü akşam saatlerinde evinin kapısından dışarı bakmak isterken keskin nişancılar tarafından hedef alınarak öldürüldü. Cinayet sonrasında Sönmez’in babası ve kardeşlerinin yaşadığı ev, özel harekat polisleri tarafından kapısı kırılarak basıldı ve evde bulunan bulunan 11 kişilik aile yere yatırılarak darp edildi. Polis tarafından ‘işgal edilen’ evin çatısına keskin nişancılar yerleştirilirken, evde bulunan aile bir odaya hapsedildi.11 kişilik aile dünden bu yana kendi evlerinde gözaltında tutuluyor.

Telefonla DİHA muhabirlerine ulaşan ve açıklamalarda bulunan Ahmet Sönmez’in kardeşi Şahabettin Sönmez, şu anda bir odada tutulduklarını ve evin çatısında konuşlanan keskin nişancıların sürekli olarak bir yerlere ateş açtığı bilgisini aktardı. Elektriklerin kesik olduğunu ve telefon şarjının da bitmek üzere olduğunu söyleyen Sönmez, tüm Nusaybin halkının benzer koşullar altında yaşam mücadelesi verdiğini belirtti. Sönmez, “Burada bir katliam yapılmaktadır. Geç olmadan herkesin ayağa kalkması gerekiyor” diyerek yardım çağrısında bulundu.

“Vali de yandaş medya da yalan söylüyor”

Ağabeyi Ahmet Sönmez’in katledilmesi ile ilgili Valiliğin “Meydana gelen patlamada yaşamını yitirdiği” açıklaması ve yandaş medyada aynı kalemden çıktığı açıkça görülebilen cümlelerle aktarılan “Evine teröristleri sokmayınca katlettiler” başlıklı haberlere sert tepki gösteren Sönmez, “Ağabeyim sokak başında bekleyen zırhı araçtan açılan ateş sonucu katledilmiştir. Ağabeyim evde yalnız yaşayan biriydi. Hayvanları olan kendi halinde biri. Kapıyı açıp dışarı bakmak istiyor. O sırada yüzlerce kurşun sıkılıyor. Valiliğin söylediği patlama olayı doğru değildir” dedi.

Nusaybin’de sokağa çıkma yasağının ardından ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından başlayan operasyonlarda Özel Harekat polisleri tarafından gerçekleştirilen saldırılarda hayatını kaybeden sivil yurttaşlar ile ilgili açıklama yapan Mardin Valiliği “sivil ölümlerinin ilçede meydana gelen patlama sonucu olduğu” açıklamasında bulunmuştu.
Evinin kapısında öldürülen Ahmet Sönmez’in polis kurşunları sonrası hayatını kaybetmesinin ardından çekilen fotoğrafta ise evinin demir kapısında, izlerin konumunun yüksekliği itibariyle Özel Harekat polislerinin kullandığı zırhlı araçların üzerinden uzun namlulu silahlar ile açılan ateş sonucu oluştuğu belli olan kurşun delikleri açıkça görülebiliyor:

20151002_Nusaybin'dePolisTarafindanVurulanAhmetSonmez_04

– VU/İnadına Haber / 04 Ekim 2015 Pazar –

Haber Kaynağı: DİHA, Evrensel

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:14:58+00:00 4 Ekim 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.