Devletin İnsan ve Orman Nefretinin Son Eseri: “Dersim Dört Dağ İçinde, Dört Dağ Ateş İçinde”

Dersim ormanları, emniyet güçlerinin operasyon adı altında gerçekleştirdiği doğa saldırıları dolayısıyla günlerdir alevler içerisinde. Geçtiğimiz Pazar günü ise Dersim dernekleri, Alevi örgütleri ile ekoloji aktivistleri, Dersim’deki orman yangınlarını Taksim Tünel Meydanı’nda yaptıkları kitlesel basın açıklamasıyla protesto etti. İstanbul Taksim’de gerçekleştirilen protesto eyleminde “Ormanlar bizim yakanlar devlettir” sloganını atan yurttaşlar, Dersimlilerin ormanları yakılarak, doğasının barajlarla kuşatılarak, köylerinin de boşaltılarak terbiye edilmeye çalışıldığını vurgularken asla boyun eğmeyeceklerini dile getirdiler.

Devlet ‘Operasyon’ Adı Altında Adeta Öfkesini Kusuyor

Dersim ‘de 10 gündür operasyonlarla birlikte süren orman yangınlarına en büyük tepki Dersim ve Alevi Dernekleri’nden geldi. Taksim Tünel‘de bir araya gelen Dersim dernekleri ve Alevi örgütleri doğa talanına Dur dedi. Polisin, Tünel’den Galatasaray Meydanı’na yürümek isteyen kitleye izin vermemesi üzerine basın açıklaması tramvay inşaatının sürdüğü Tünel’de yapıldı. Dersim‘de ki doğa talanını resmeden fotoğrafların taşındığı eylemde, Türkçe ve Zazaki dilinde, “Dersim dört dağ içinde, dört dağ ateş içinde” pankartlarının eşliğinde “Bu zulme karşı kör, sağır, dilsiz olmak ikrarından dönmektir“, “Eli kanlı doğa katili şirketler Dersim’den defol“, “Ranta, talana , kıyıma Hayır” dövizleri açıldı. Dersimliler hep bir ağızdan, “Ormanlar bizim, yakanlar devlettir” , “Dersim yanıyor öfkemiz büyüyor”, “Dersim’de yanan ciğerimizdir“, “Devlet yaktı, medya sustu”, “Doğayı yakanlar, insanlığı yakıyor“, “Dersim’i yakanlar halka hesap verecek” sloganları atıldı. İstanbul’un dört bir yanından eyleme desteğe gelen yurttaşlar ise alana sığmadı. Tramvay inşaatının diğer tarafında yerlerini alan yurttaşlar, eyleme açtıkları “Dersim yanıyor, doğamız, canlılarımız, ciğerlerimiz kül oluyor” yazılı pankart ile yanan ormanların resimlerini taşıyarak destek verdi. Polis ablukası altında gerçekleşen eylemde, Dersim dernekleri ve Alevi örgütleri adına açıklama Ulaş Yeğin tarafından okundu.

“Alevi Halkı İnancından Kopartılmak İsteniyor”

Biz Dersimliler ve Dersim dostlarının yürekleri yanıyor. Daha önce defalarca yaşandığı gibi bir kez daha ormanlarımız yakılarak coğrafyamız yaşanılamaz hale getirilmeye çalışılıyor” diyen Yeğin, geçmişte olduğu gibi ana akım medyanın bu felaketi görmezden geldiğini, devletin ise Dersimlilerin kendi imkânları ile yangınları söndürmesini de engellendiğini vurguladı. Dersim coğrafyasının, ‘güvenlik’ bahanesi ile yapılan ve yapılması planlanan baraj, HES projelerinin tehdidi yetmezmiş gibi bir de artık sistematikleşen orman yangınlarıyla yok edilmeye çalışıldığına dikkat çeken Yeğin, “Devlet ve rantçı sermaye elbirliği halinde Dersim’i öldürüyorlar. Bu yangınlarla Dersim sadece insanlar için yaşanılamaz hale getirilmekle kalmıyor, Alevi inancı için kutsal sayılan doğası yakıp yıkılarak halk inancından koparılmaya çalışıyor. Bunun yanında hayvanların yaşam alanı ve hakları yok edilerek pek çok endemik bitki türü de zayi ediliyor” dedi.

“Dersim Halkı Doğasına da İnancına da Sahip Çıkacak”

Yeğin, bu kapsamda Pülümür ilçesinde bulunan Meçi, Rabat Tepesi karşısındaki Mezra Köyü, Uzun Evler Mahallesi ve Kaymaz Tepe, Dere Boyu köyü civarı, Hozat’ın Boydaş mevkii ve Ali Boğazı bölgeleri, Dersim’in Nazimiye ilçelerinde ve merkeze bağlı Sarıtaş, Doğantaş mevkileri, keza Ovacık ilçesi ve Elazığ Karakoçan’da çıkartılan bu sistematik orman yangınlarıyla çok yönlü bir felaket yaşandığını vurguladı. Geçmişten günümüze bölgede yaşanan her çatışmanın ya da sürdürülen operasyonların ardından orman yangınları kasten çıkarılarak ‘terörle mücadele’ edildiği ileri sürüldüğüne işaret eden Yeğin, “Dersim halkı, ormanları yakılarak, barajlarla kuşatılarak, siyanürlü altın faaliyetleri geliştirilerek ve köyleri boşaltılarak terbiye edilmek isteniyor. Böylece istiyorlar ki, Dersim yaşanılmaz hale gelsin, insansızlaşsın, çaresizlikten Dersim’de yaşamaya devam edenler de kimliğine, haklarına, doğasına sahip çıkmak yerine boyun eğsin! Ancak boşuna! Dersim halkı hakları yanı sıra doğasını da koruma seferberliğini sürdürecektir. Üstelik sadece kendi doğasını değil, rantçı sermayenin gerçekleştirdiği diğer yağmalara ve tahribatlara karşı da bütün bir Türkiye’nin de doğasını savunacaktır” dedi.

Açıklamanın ardından protestoya katılan yurttaşlar “Dersim dört dağ içinde“, “Dayê Dayê“, “Dersimde doğan güneş” türkülerini seslendirerek bir de oturma eylemi gerçekleştirdiler. Eylemin sonunda ise Dersim dernekleri ve Alevi örgütleri, 14 Ağustos günü saat 16:00’da İstanbul’dan Dersim’e otobüsler ile gerçekleştirilecek yolculuğa katılım çağrısında bulundu.

– W/İnadına Haber / 14 Ağustos 2017 Pazartesi –

Kaynak: BirGün, Evrensel
Fotoğraflar: BirGün

Print Friendly, PDF & Email
2017-08-14T09:44:02+00:00 14 Ağustos 2017|

Leave A Comment