10 insan hakları örgütü Gazze için ortak çağrı yaptı







İnsan hakları örgütleri, Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Elysee Sarayı’nda yaptığı Gazze konferansından ortak bir ateşkes çağrısı çıkmamasına tepki gösterdi:

“İSRAİL’E SİLAH AMBARGOSU KARARI ALINMALI”

UOSSM INTERNATIONAL DANIŞMANI RAPHAEL PITTI: Gerçekten büyük hayal kırıklığına uğradık. Herkes konuştu ama pozisyon almadı. Önümüzdeki günlerde, ABD’nin desteklediği İsrail saldırılarına son vermezse, İsrail’e silah ambargosu, mal varlıklarının dondurulması, nüfusun güvenlik altına alınması kararı alınabilirdi.

10 insan hakları örgütü Gazze için ortak çağrı yaptı

“UKRAYNA OLUNCA SAVAŞ SUÇU, GAZZE İÇİN SORUN YOK”

NORVEÇ MÜLTECİ KONSEYİ GENEL SEKRETERİ AN EGELAND: Gazze’de kuşatmanın kaldırılması gerekir. Yakıt olmaması, hastanelerde hayat yok demek. Elektriksiz olması hayat yok demek. Elektriklerin kesilmesi Ukrayna’nın doğusunda savaş suçu. Ama Filistinli çocuklar için olduğunda sorun yok. Bu iki yüzlülük bitmeli.

10 insan hakları örgütü Gazze için ortak çağrı yaptı

“BU İNSANİ KRİZ DEĞİL, SİYASİ KRİZ”

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ GENEL SEKRETERİ AGNES CALLAMARD: Gazze’de yaşananlar açıkça uluslararası hukukun çiğnenmesidir. 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en ağır durum. Hepimizin İnsanlığımızı yeniden bulmamız ve seyircisi olduğumuz tarif edilemez acıların son bulması için ateşkes ilan edilmeli. Benim ana mesajım bu insani kriz değil. Politik kriz, yönetim krizi, uluslararası sistem krizi. BMGK’nın kararına ihtiyacımız var. Amerika’nın karar alınmasını engellemeye son vermesine ihtiyacımız var. Ateşkes için BM kararı gerekiyor. BMGK’nın rolünü oynamasına ihtiyacımız var. Amerika’nın uluslararası sisteme geri dönmesine ihtiyacımız var.

10 insan hakları örgütü Gazze için ortak çağrı yaptı

Tüm insan hakları temsilcilerinin ortak talebi, bir an önce ateşkesin sağlanması:

“2. DÜNYA SAVAŞINDAN BU YANA EN TRAJİK KOŞULLAR VAR”

OXFAM FRANSA DİREKTÖRÜ CECILE DUFLOT: Oxfam 1949’dan bu yana bölgede görev yapıyor. Ve ekiplerimiz bize yaşananların 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en ağır en trajik koşullar olduğunu aktarıyor. Biz de bu durum karşısında derhal ateşkes çağrısı yapıyoruz. Çünkü ateşkes olmadan insani yardım giremez. Gazze halkı hayatta kalmalı.

10 insan hakları örgütü Gazze için ortak çağrı yaptı

“FİLİSTİNLİLERE YÖNELİK IRKÇI SİSTEM YIKILMALI”

FIDH KUZEY AFRİKA VE ORTA DOĞU DİREKTÖRÜ YOSRA FRAWES: Ateşkes bir başlangıç, ancak ateşkesle soykırıma varan bir sisteme son vermenin, Filistin halkının acı çektiği Apartheid sistemini yıkmanın, adaleti onurlandırmanın ve uluslararası hukukun coğrafyaya göre işlemediğini göstermenin ilk adımı. Ateşkes aynı zamanda bu çifte standarda da son vermek demek.



Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*