Beytepe’de ‘Bayrak Eylemi’ Kılıfıyla Irkçı Saldırı

Geçtiğimiz hafta Cuma günü Newroz Bayramı kapsamında Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde toplanan öğrencilere ülkücü gruplar tarafından gerçekleştirilen saldırı ve saldırıya uğrayan öğrencilerin, saldırganları kutlama alanlarından uzaklaştırmalarının ardından, saldırgan grup üniversite içerisinde örgütledikleri Öğrenci Temsilcileri Konseyi aracılığıyla bugün bir bayrak eylemi düzenledi.

20150323_UlkuculerinNewrozKarsitiEylemi@Beytepe_04Öğlen saatlerinde toplanan ülkücü grup Türk bayrakları eşliğinde toplanmaya başlarken 12:30 civarında ırkçı sloganlar ve Azerbaycan bayraklarının da aralarında bulunduğu bazı farklı bayraklar eşliğinde yürüyüşe geçti.

Ülkücü Saldırıya Savunma Kılıfı

Geçtiğimiz Cuma günü gerçekleştirilen ırkçı saldırı sonrası bir duyuru yayınlayan ADYÖD, taraflı medyada kendilerine gerçekleştirilen ırkçı saldırıların, sanki kendileri tarafından karşıt ülkücü gruplara yapılmış süsü verildiğini, hatta “molotof, satır ve bıçaklarla saldırdılar” şeklinde yalan ithamlarla çarpıtılmaya çalışıldığını vurgularken, “Kendi değerlerimiz doğrultusunda kutlama yaparken hiçbir kesimin değerlerini incitecek bir hareketimiz olmamıştır ve olamaz. Bizim yaptığımız eylem meşrudur ve kendi değerlerimizdir. Şayet Pazartesi gerçekleştirilecek olan bayrak eyleminde tek bir değerimize saygısızlık ve hakaret söylemlerinde bulunulursa karşılarında öz savunma temelinde misliyle en sert şekilde gereken cevabı alacaklardır” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Bayrak Bahane, Asıl Amaç Irkçılık ve Kışkırtılan Ayırımcılık…

20150323_UlkuculerinNewrozKarsitiEylemi@Beytepe_07Bu açıklama sonrasında ADYÖD sessizliğini korurken, yürüyüşe başlayan ülkücü grup, Cuma günü saldırdıkları öğrencilerin yoğun bulunduğu alana ırkçı sloganlarını daha da arttırarak yaklaşmaya devam etti ve sonucunda yürüyüş, beklendiği üzere, beklemede bulunan öğrencilerin üzerine doğru bir saldırıya dönüştü.

Başlangıçta öğrencilerin tarafında bulunan rektör Murat Tuncer ve özel güvenlik güçleri, saldırının başlaması üzerine öğrencileri yalnız bırakırken alanı, daha önceden haber verdikleri çevik kuvvet polislerine bıraktı. Kampüs içerisinde TOMA eşliğinde dolaşan polis ise bir anda kampüsü gaza boğdu.

Ülkücü grubun saldırılarını durdurmak yerine saldırılan öğrencilerin üzerine gaz bombasıyla ırkçı saldırıyı güçlendirmeyi tercih eden polis, bir süre sonra öğrencilerin Ali İsmail Korkmaz Amfisi’ne (eski Yıldız Amfi) sığınmasının ardından saldırılarını sürdüren ırkçı gruba da gaz sıkmak zorunda kaldı.
Ülkücüler gaz saldırısının ardından hemen dağılırken polis de her iki kapısını ablukaya aldığı Amfi ve çevresinde gözaltı yapmaya başladı.
Gözaltına alınanların tamamının ırkçı grup tarafından saldırıya uğrayan öğrenciler olduğu gözlemlenirken, zaten gaz atılmasının ardından hemen çevreye dağılan ülkücü gruptan ise herhangi bir gözaltı olayı gerçekleşmemesi dikkat çekti.

– VU/ İnadına Haber / 23 Mart 2015 Pazartesi –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:12+00:00 23 Mart 2015|