Esnaf ve Eylemci / Yüksel Caddesi Nedir? Ne Değildir?

“Esnaf Alperendir” diyerek, satırlarla sopalarla esnafı eylemcilerin üzerine süren Tayyib’in, anladık ki, bir esnaf politikası var, Ya Yüksel Caddesi’ndeki devrimcilerin?

İnsan Hakları Anıtı önü, genel olarak barışçıl basın açıklaması ve protestoların yapıldığı bir mekan uzun yıllardır. Esnaf tanıdık, genelde destekçi. Basın açıklaması dışında bütün politik hareketlerin stand kurduğu, duyuru ve propagandasını yaptığı bir alan. Faşistlerin, güçleri yetse girip dağıtmak istedikleri anti-faşist bir mekan. Bunu kaç gere denediler biliyoruz, sopa yiyip kaçtılar.

Devlet, Yüksel’e hapsolduğu sürece barışçıl eylemlere saldırmıyor, bu açıdan eylem çizgisi olarak, aşılması gereken bir mekan. Aşılması gereken ama, Yüksel’de devletle çatışarak değil, eylemi Yüksel’in dışına taşırarak, alarak. Sokakları dar, en küçük gazlı müdahalede nefes alacak yer yok. Polis ablukasına alınmaya uygun. Çatışma anında herkes kafelere, mekanlara dolmak zorunda kalıyor. Polis mekanlara dalarak, bile bile zarar vererek kolayca gözaltına alıyor, esnafla eylemcileri karşı karşıya getirmek için elinden geleni yapıyor.

Yüksel’de başlayıp bitecek eylemlerde genellikle polis saldırısı yaşanmadığı için gerilim olmuyor. Ama ne zaman ki eylemin asıl mekanına, Güvenpark’a, Bakanlıklara vb. bir toplanma ve geçiş mekanı olarak kullanılıyor, tak, dar sokakta polis barikatı. Ya orada oturup slogan atmak ya da barikatı zorlamak zorunda kalıyoruz. Gerek yok buna. Başka bir alana geçiş yapacaksan Yüksel’i bunun için harcama. Eylemini de harcama. Yüksel, eylem için bir varış noktasıdır, çıkış noktası değil. Esnafla eylemciler arasındaki gerilim anları 11 mart Berkin Elvan eyleminde açıkça görüldü. Devlet bunu kullanır, Polis’e öldürme serbestliği veren yasayı çıkarmak için” esnaf zarar görüyor” söylemini kullandığı gibi.

Devrimciler için Yüksel caddesi, korunması gereken, sözünü söyleyip propaganda yapılan bir alan olarak kalmalı. Hor kullanılmaması, ne politik hareketlerin kendi aralarında, ne de devletle çatışılan bir alan olmaması gerekir.. Gerilim ihtimali olan eylemlerin Yüksel’de yapılmaması, başka alanlarda yapılacak eylemlerin buluşma ve geçiş noktası olmaması, gerilim ihtimalli eylemlerin Sakarya, Güvenpark hattına alınması, Yüksel’de gerilim çıktığı anlarda eylemin geri çekilerek çatışmaya girilmemesi inanın herkesin yararına… Sırtı Yüksel’e dayalı bir radikallik yalandır, bunun için çıkılacak alanları herkes bilir…

Video’da, manzaradan bazı örnekler izleyeceksiniz. En başta İmge Kitapevi sahibinin olayı kayıt eden habercilere ve eylemcilere tepkisini. Onlar bile öyleyse kalan mekanları siz düşünün. Yüksel Caddesi bizim evimizin içidir.

Bütün hareketleri Yüksel Caddesi ve eylem mekan politikası üzerine kafa yorma, bir ortak hukuk oluşturma çağrısıdır bu…. basitce..

– Oktay İnce / Seyr-i Sokak / 13 Mart 2015 Cuma –

Print Friendly, PDF & Email
2015-03-13T23:10:20+00:00 13 Mart 2015|