‘Özgür Meclis’ İç Güvenlik Yasası’na Karşı Toplandı: “Paketleriniz Sokak’ta Geçmez, Dayatmalarınız Bize Sökmez”

IMGP3202Hükümetin ‘İç Güvenlik’ süsü verilmiş paçayı kurtarma paketi TBMM’de zorbalıkla geçirilmeye çalışırken Ankaralılar, artık meşruiyetini kaybeden meclisin yerine Halk’ın ‘Özgür Meclis’ini topladı.

Sivil Yurttaş inisiyatifi ile yapılan çağrı kapsamında Ankaralılar dün akşam 18:00’de Sakarya Meydanı’nda bir araya geldi ve ‘Özgür Meclis’in ilk oturum eylemi gerçekleştirildi.
Çağrıya Ankaralı vatandaşlar yoğun ilgi ve katılım gösterirken aralarında kadın platformları, lise ve üniversitelerden temsilciler, LGBTİ üyeleri, meslek örgütleri, taraftar grupları, semt dernekleri, sanat toplulukları, işçi dayanışmaları, semt forumları ve TBMM’deki dayatmalara direnen siyasetlerin temsilcilerinin de bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve örgütleri destek verdi.

Deniz Gezmiş ve Yaşar Kemal Unutulmadı

IMGP3252Her Cumartesi akşamı hasta tutsakların yaşam hakları için eylem gerçekleştiren ‘Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi’ ve İnsan Hakları Derneği’nin alana gelişinin ardından, yine dün akşam saatlerinde Güvenpark’ta ‘İç Güvenlik Yasasına Hayır’ basın açıklaması eylemi gerçekleştiren Kaldıraç ve AKA-DER üyeleri de gerçekleştirdikleri yürüyüş sonrasında Sakarya Meydanı’ndaki özgür Meclis’e katıldı.

Etkinliğin başlangıcında, dün 68. doğumgünü olan Deniz Gezmiş ve hepimizi üzüntüye boğarak aramızdan ayrılan Yaşar Kemal, Sakarya Meydanı’nı dolduran bine yakın Ankaralı tarafından anıldı.

‘Yasal’ Şiddete İnat, Sokakta Barış

TBMM’de vahşi batı’ya özgü şiddet sahneleri yaşanır ve halk düşmanı bir takım dayatmalar ‘yasalaştırılmaya’ çalışılırken Yurttaşların Özgür Meclisi’nde demokrasi, özgürlük ve barış ön plandaydı.

Etkinliğin başında söz alan ve etkinliğe eserlerinden oluşan bir sergi ile katılan fotoğraf sanatçısı Mehmet Özer’in konuşmasının ardından ilk bölümde sırasıyla Ankara Ulaşım Dayanışması, Kaldıraç, AKA-DER, Türkiye Opera ve Bale Çalışanları Vakfı, taraftar grupları adına Tek Yumruk, semt forumları adına 100.Yıl İnisiyatifi, HDK Ekoloji Meclisi, Üniversiteli Kadın Kolektifi, Ankara Tabip Odası ve Sakarya Bar Emekçileri, meydanda oluşturulan ‘Özgür Meclis Kürsüsü’nde yerlerini aldı, görüş ve düşüncelerini paylaştı.

“#ÖzgecanAslan İsyanımızdır”

IMGP3447Kadın Platformları adına söz alan temsilciler tarafından, gerek kadın cinayetleri, gerek toplumun çeşitli kesimlerinde kadına yönelik sosyal baskılar ile ‘örf’ adı altında gizlenen şiddet ve gerekse hükümetin bu yöndeki çeşitli söylem ve uygulamalarının tek amacının, kadını toplumdan soyutlayarak dışlamak olduğu vurgusu yapıldı.
Kendini korumak için biber gazı taşıyan kadınların yasalar önünde suçlu konuma düşürülmesinin yerine, tacizcilerin ve kadın katillerinin cezalandırılması gerektiğinin altı çizilirken, son yaşanan ve toplumsal infiale yol açan olayın aslında içinde bulunulan vahim durumunun sadece bir örneği olduğu ve artık bu hassasiyetin, “#ÖzgecanAslan İsyanımızdır” diyerek tüm kadına yönelik şiddet uygulamalarına da gösterilmesi gerektiği vurgulandı.

Meclis’e destek veren TOBAV sanatçılarının, Devlet Tiyatrosu sanatçısı Erhan Gökgücü’nün TBMM’de yaşanan şiddet üzerine yazdığı bir kısa oyunu sahnelenmesinin ardından sahneyi Sakarya Bar Emekçileri aldı.
Müzik sanatçıları, etkinliğe Yaşar Kemal’e ithaf ederek icra ettikleri ve arasında Gezi Şehitleri’ne ithaf ettikleri Magusa Limanı’nın da bulunduğu şarkılarıyla ses verirken Sakarya Meydanı’nı dolduran Ankaralılar ise halaylarla eşlik ederek Özgür Meclis’e renk kattı.

“Faşizm Anayasa ile engellenemez, ancak halk ve sokak durdurur”

Müzik performansının ardından devam eden forum formatındaki serbest kürsü konuşmalarına sırasıyla söz alan Ostim-İvedik Aileleri Dayanışması, Çağdaş Hukukçular Derneği, Ankara Barosu, Liseli LGBTİ, DTCF Öğrencileri, ERYAMAN-DER, HDP, SDP, Halkın Mühendis-Mimarları, ESP, Halkevleri ve sokaktan yurttaşlar ile devam edildi.

Kürsüde söz alan Liseli LGBTİ temsilcisi “İç Güvenliğinizi güveler yesin!” adını verdikleri basın açıklamasını, “Akp’nin Torbasını, LGBTI Büzecek” sloganlarıyla sonlandırarak gerçekleştirdi.

IMGP3434Sonrasında Özgür Meclis Kürsüsü’nde Baro ve ÇHD adına Avukat Selçuk Kozağaçlı ve Deniz Özbilgin söz aldı. Kozağaçlı Halk’a dayatılan baskı yasalarına karşı, o yasaları icat edenlerin yöntemleriyle mücadele etmenin mümkün olmayacağını vurgularken sözlerine şöyle devam etti:
“1930’larda Almanya’da konuşulanlar bugün artık bizde konuşuluyor. Anayasalar ve yasalara güven faşizmi engelleyemez. Anayasa bir kağıt parçasıdır, kurşun tutmaz, deler geçer. Faşizmi ise yasalar değil, halk ve sokak durdurabilir. Özgürlükler, gözaltına alınmaktan korkup sokaktan uzak durarak değil, gerektiğinde hapse girmeyi göze alarak ve cesaretle elde edilir. Gerekiyorsa hepimizi tutuklasınlar, hapsedecek yer bile bulamazlar. Şu da bilinmelidir ki, Ankara Barosu ve ÇHD, her zaman olduğu gibi sonuna kadar sokağa çıkan herkesin yanındadır.”

“İşte yüzümüzü kapattık, gelin bizi de alın!”

Kürsüde bir konuşma yapan HDP temsilcisinin, gerçekleştirilmeye çalışan uygulamaların aslında Halk’a şirin göstermeye çalışarak özgürlüklerini ellerinden çalmaya yönelik sinsice planlar olduğunu vurgulamasının ardından yaptığı çağrı ile bir süre boyunca tüm katılımcılar yüzlerini atkı, poşu ve bandanalarıyla kapattı ve “TBMM’de direnen vekillere, Sakarya Caddesi’ndeki #ÖzgürMeclis’ten yüzlerimizi kapatarak selam yolluyoruz” mesajı gönderildi.
Ardından söz alan Halkevleri temsilcisi Samut Karabulut, “Bu yasa halkı değil Berkin’lerin, Ethem’lerin, Ali İsmail’lerin katillerini korumak için çıkarılıyor” diyerek direniş çağrısında bulundu.

Bir Sonraki Oturum Önümüzdeki Salı

IMGP3498Son olarak Ankara’da Gezi İsyanı ile birlikte oluşan semt forumlarının aralarındaki iletişimin sağlanması amacıyla kurulan, ardından da Ankara’da gerçekleşen çeşitli eylem ve etkinliklerin tüm yurttaşlara duyurulması ve toplumsal mücadelede yer alan tüm bileşenlerin iletişimi için gayretlerde bulunmaya başlayan Parklar Bizim Ankara temsilcisi söz aldı ve hepimizin ortak mücadelesinin amacının, özgürlük ve barış içerisinde yaşanacak bir gelecek sağlamak olduğu, bu mücadelenin kazanılmasının ise ancak bu ortak amaç için mücadelede yer alan herkesin güç birliği yapması ve dayatılan baskılara karşı olan her kesimin bu mücadele birliğine dahil edilmesi ile mümkün olacağını belirtti.

Ortak Meclis eylemi horonlar ile sona ermeden önce ise bir oylama gerçekleştirilerek bir sonraki toplanma tarihinin önümüzdeki Salı (3 Mart) olmasına karar verildi.

Etkinlikte söz almayan, ancak Özgür Meclis’e destek verip katılım gösteren diğer sivil toplum kuruluşları ise sırasıyla şöyle:
AST, CHP Gençlik Kolları, İHD, Liseli Genç Umut, Mülkiyeliler Birliği, ODTÜ Mezunları Derneği, Özgür Lise, Pir Sultan Abdal Derneği.

Fotoğraflar: İnadına Haber

– VU/ İnadına Haber / 1 Mart 2015 Pazar –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:20+00:00 1 Mart 2015|