Ankara’da ‘Yılmaz Çelik Hasır Fabrikası’ İşçileri 14 Gündür Direniyor

Ankara’nın Kazan ilçesinde, eski MHP milletvekili İlhami Yılmaz’a ait ‘Yılmaz Çelik Hasır A.Ş.’ye ait fabrikada, maaş ve tazminat alacakları için direnişe başlayan işçiler mücadelelerinin 14. gününe girdi.

Geçtiğimiz Mart ayı sonunda fabrikanın sahibi İlhami Yılmaz, işçilere iflas ettiğini söyledi ve 2 aylık maaşları ile tazminatlarının ödenmeyeceğini bildirdi.
Bu gelişme esnasında fabrikada kullanılan iş makinelerinin fabrika dışına çıkartılmaya çalışılması üzerine firmadan alacakları bulunan 33 işçi duruma müdahale ederek fabrika önünde nöbet eylemi başlattı.

Hak Arayana Silahla Tehdit

20150409_YilmazCelikHasirDireniscileri_15Direnişe başlayan işçilerden Ahmet Aksöz’ün aktardıklarına göre fabrikanın sahibi İlhami Yılmaz, ilk önce işçilere tazminatlarının dörtte birini vermeyi teklif etti ancak haklarının gasp edilmesine razı olmayan işçiler bu pazarlığı reddedince tehditler başladı.

Yılmaz’ın fabrikaya tehdit amacıyla 2 silahlı adamını göndermesi üzerine işçiler polise şikayette bulundu, ardından da Yılmaz aleyhinde dava süreci başlatıldı. Silahlı saldırı sırasında bir işçi kulağından yaralanırken, kafasına aldığı namlu darbesiyle yaralanan işçilerden Bayram Sütoğlu, silahlı şahısların, fabrikaya geldiklerinde “alacaklarınızdan vazgeçin, 2 maaşınızı alın ve gidin” diyerek tehditte bulunduklarını, işçilerin reddetmesi üzerine de sağa sola rastgele ateş etmeye başladıklarını belirtti.
Sütoğlu, polisin fabrikaya gelmesiyle birlikte şahısların silahlarını sakladığını, ifade verdikten sonra da silahlarını almak üzere fabrikaya geri döndüklerini ve tehditlerine bir süre daha devam ettiklerini anlattı.

Devlet Hariç Herkes Destek Veriyor20150409_YilmazCelikHasirDireniscileri_06

Direnişlerine, haklarını alana kadar devam etmekte kararlı olduklarını belirten işçiler, devletin bu duruma karşı duyarsız kalması ve işçilerden ziyade fabrika sahibini korur bir tutum içerisinde olmasına ise bir anlam veremediklerini belirttiler.
Direnişlerine başladıktan sonra çevre fabrikalardan ve esnaftan da verilen desteğin her geçen gün arttığını vurgulayan işçiler, hasta arkadaşlarının bile direnişe katıldığını ve iki haftadır gece gündüz demeden fabrikada süren direnişlerine verilen maddi ve manevi yardımlar sayesinde kararlı mücadelelerini sürdürebildiklerini söylediler.
Direnişin ilerleyen günlerinde işçileri ziyaret eden CHP, EMEP ve KESK temsilcileri de, sürdürülmekte olan mücadeye her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirttiler.

20150409_YilmazCelikHasirDireniscileri_09İlhami Yılmaz Heryerde Aynı İşi Yapıyor

Ankara’da Yılmaz’ın mağdur ettiği 33 işçinin direnişi sürerken, Edirne’den de benzer bir haber geldi. Yine İlhami Yılmaz’ın sahibi olduğu ‘TOKİ Romen ve Yoksul Konutları’ inşaatında çalışan işçiler de 3 aydır maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle greve başladılar. Ankara’daki fabrika direnişini Evrensel gazetesindeki haberden öğrenen işçiler, aynı kaderi paylaşmakta olduklarını ve aynı kararlılıkla haklarını elde edene kadar mücadelelerine devam edeceklerini belirttiler.

Kaynak: Evrensel, ‘Yılmaz Çelik Hasır İşçisi Direniyor’ Dayanışma Sayfası

– VU/ İnadına Haber / 09 Nisan 2015 Perşembe –

20150409_YilmazCelikHasirDireniscileri_04

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:04+00:00 9 Nisan 2015|