Gökçek Ankara’yı Zehirlemekte Kararlı: ‘Musluklardan Akan Arsenik ASKİ Raporlarında’

Söz konusu Ankaralıların sağlığı olunca Ankara’nın şebeke suyu gündemden inmiyor, İ.Melih Gökçek suyu bulandırdıkça da ineceğe benzemiyor. En son edinilen bilgilere göre ise Kızılırmak suyuna mecbur bırakılan Ankaralılara, sağlık sınırlarının üzerindeki oranlardaki ‘Sülfat’ın yanısıra bol miktarda da ‘Arsenik’ içiriliyor.

BirGün gazetesinden Doğu Eroğlu’nun haberine göre, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök’ün, TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesiyle gündeme getirdiği Ankara şebeke suyundaki kirlilikle ilgili ASKİ’nin kendi yaptığı ölçümlere ulaşıldı. Beypazarı ve İvedik’te şebeke suyundaki sülfat ve arsenik yoğunluklarının, kabul edilebilir sınırların çok üzerinde olduğu görüldü. Ancak 2014 tarihli ASKİ Faaliyet Raporu’nda, şebeke suyunda arsenik bulunmadığı, sülfat yoğunluğunun da kabul edilebilir limitin onda biri oranında olduğu iddia edilince ilk akla gelen şüphe “resmi beyan ve evrakta sahtecilik” yapıldığı yönünde oldu.

Beypazarı Elden Gitmiş, İvedik Arıtma Tesisi İse Arıtamıyor
Gokcek&Su_02

“Sağlığına Ankara”

Beypazarı Arıtma Tesisi çıkışından alınan numuneler üzerinde yapılan incelemeler sonucunda oluşturulan Temiz Su Deney Raporu’na göre, tesisten şebekeye verilen temiz suda sülfat ve arsenik değerleri kabul edilebilir limitlerin oldukça üzerinde çıktı. ASKİ Genel Müdürlüğü Tesisler Dairesi Başkanlığı’nın 12 Kasım 2014 tarihli numunelerden yola çıkarak hazırladığı 25 Kasım 2014 tarihli raporda, suda bulunan sülfat yoğunluğunun 250 mg/L olarak kabul edilen üst sınırından yüksek olduğu görülürken, numunedeki sülfat yoğunluğu 435 mg/L olarak ölçüldü. Beypazarı çıkışındaki numunedeki arsenik yoğunluğu ise litrede 17,5 mikrogram olarak hesaplandı. İnsani tüketim amaçlı sularda kabul edilebilir arsenik yoğunluğu ise litre başına 10 mikrogram.

Beypazarı’ndaki ölçümden iki gün önce, 10 Kasım 2014’te İvedik Su Arıtma Tesisleri’nde yapılan bir başka ölçüm ise durumun aslında çok daha tehlikeli boyutlarda olduğunu gözler önüne seriyor. Tesisin girişinde yapılan ölçümle ilgili 17 Kasım 2014’te hazırlanan raporda, sülfat ve arsenik değerlerinin, limitlerin üzerinde olduğu tespit edilirken, numunedeki sülfat yoğunluğu litrede 400 miligram, arsenik yoğunluğuysa litrede 14,7 mikrogram olarak ölçüldü. Ölçümü değerlendiren bir uzman, tesise giren suda yapılan numune ölçümünün normal şartlarda su kirliliğine delil kabul edilemeyeceğini belirtti ancak, İvedik Su Arıtma Tesisleri’nde teknik olarak arsenik filtrelemesi yapılamadığına da dikkati çekerek, Ankaralıların kullanımı için şebekeye verilen suda tehlikeli boyutta arsenik bulunduğunu açıkladı.

ASKİ Kendi Raporlarında Sahtecilik Yapıyor

2014’te yayınlanan ASKİ Genel Müdürlüğü 2013 Faaliyet Raporu’na göre, Ankara’daki şebeke suyunun kalite parametreleri, yapılan ölçüm sonuçlarının aksine, hem ulusal hem de uluslararası standartlara uydurulmuş durumda. Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği sülfat yoğunluğu üst sınırının 250 mg/L olduğunu belirten ASKİ, Ankara’daki suyun sülfat yoğunluğunun 23,7 mg/L olduğunu iddia ediyor. Ancak Kasım 2014’te farklı tesislerde yapılan giriş ve çıkış numune analizleri bu faaliyet raporlarını çürütüyor.

Fotoğraflar: Hürriyet

– VU/ İnadına Haber / 07 Nisan 2015 Salı –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:07+00:00 7 Nisan 2015|