Her siteyi kapattık, bir Google kalmıştı

Bu sefer turpun büyüğü yolda. İnternet arama motoru Google’a erişimin engellenmesi talebi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’ndan geldi.

Al Jazeera’dan Selahattin Günday’ın haberine göre, Twitter, Youtube ve bazı haber sitelerindeki Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınmasıyla ilgili görüntülerin kaldırılmasını isteyen savcılık, bu kez Google’dan da içeriklerin kaldırılması için İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurdu.

Talebi değerlendiren mahkeme Kiraz’la ilgili bazı görüntülerin kaldırılması, kaldırılmadığı takdirde Google’a erişimin tamamen engellenmesine karar verdi. Savcılığın talebi doğrultusunda mahkemenin verdiği karar Youtube’u da kapsıyor.

Mahkeme kararında, ‘Savcı Kiraz’ın rehin alınması görüntülerinin halen Google arama motorundaki yer sağlayıcı ile bu yer sağlayıcı üzerinden yayın yapan YouTube internet sitesinde yer aldığı’ belirtildi.

Saat 21.30’da verilen kararın uygulanması için Google ve Youtube’a 4 saat süre verildi. Mahkeme, kararı yerine getirmesi için Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne gönderdi. Eğer, google’a erişim kaldırılırsa, Google ile senkron olarak çalışan birçok hesap, site, Google Web Arama, Google Chrome, Google Bookmarks, Google Mobil, Google Haritalar, Google Mobile için arama, Google Play, AdWords, Google Apps İşletme Sürümü, Google Kitaplar, Görsel Arama, Haberler, Haber Arama, Video Arama, Picasa, Google Haritalar, Google Earth, Site içi özel arama, Google Akademik, Google Arama Trendleri, Gmail, Google Drive, Google Dokümanlar, Google Sites, Takvim, Google Çeviri, Google Cloud Print, Google Keep, Google+, Blogger, Google Grupları, Hangouts, Google Code gibi uygulamalara da erişilemeyecek.

İçerikler kaldırılmaz ise her iki siteye de erişimin gece yarısından sonra saat 01.30 civarında engellenmesi bekleniyor.

Kaynak: Al Jazeera, İnadınaHaber

Onur Metin – İnadınaHaber –  06-04-2015 22:50

Print Friendly, PDF & Email
2015-04-06T22:50:25+00:00 6 Nisan 2015|