ODTÜ Emekçileri meclisi haykırıyor: Tek amacımız insanca yaşamak

ODTÜ’ye yıllardır emek veren taşeron işçilerin kendi öz örgütlülükleriyle kurdukları ODTÜ EMEKÇİLERİ MECLİSİ’nin yürüyüşüne başta işçiler olmak üzere akademisyenlerin ve öğrencilerin de desteğiyle yaklaşık 300 kişi katıldı. İşçilerin bu meclisi kurarken amaçları hem taşeron sistemin getirdiği olumsuzluklara , hem de ODTÜ’de maruz kaldıkları baskılara karşı bir arada mücadele etmekti. 2 aydır düzenledikleri toplantılar sonucu yazdıkları dilekçede belirledikleri talepler şunlardır :

1- İş çıkışların ek iş yapmak zorunda kalmayacağımız, çocuklarımıza bir gelecek sunabileceğimiz, insanca yaşayabileceğimiz bir ücret istiyoruz.

2- ODTÜ yönetiminin keyfi olarak kullandığı iş kollarının işçiler lehine düzenlenmesini istiyoruz.

3- Yetersiz sayıda personelle çok fazla iş yaptırılmasını istemiyoruz.

4- İdari amirler başta olmak üzere, yöneticilerden gelen her türlü psikolojik şiddetin, mobbingin, tacizin son bulmasını istiyoruz.

5- Korumasız ve gereken eğitim verilmeden yaptırılan işlerin (tehikeli kimyasal madde taşıma, yüksek katlarda cam silme, ağır eşya taşıma vb.) son bulmasını istiyoruz.

6- Diğer personel ve öğrenci arkadaşlarımız gibi Sağlık Merkezi’nden faydalanamak istiyoruz.

7- Ekip’te ve Ağaçlandırma’da çalışan arkadaşlarımız en ağır ve insanlık dışı koşullarda çalışıyor. Arkadaşlarımızın çalışma şartlarının düzeltilmesini istiyoruz.

8- Doğum yapan kadın arkadaşlarımızın haklarını (süt izni, sağlıkla ilgili izinler vb.) kullanmalarında sorun çıkarılmamasını istiyoruz.

9- İzinlerimizi kullanırken idare tarafından sorun çıkarılmamasını istiyoruz.

10- Çocuklarımızın kreşten eşit koşullarda faydalanmasını istiyoruz.

11- Spor salonu, internet, araç sticker’ı ve diğer sosyal imkanlardan eşit şekilde faydalanmak, kapılardan geçerken sorun çıkarılmamasını istiyoruz.

12- Sağlık sorunları nedeniyle aldığımız raporlar nedeniyle ücretlerimizde kesinti yapılmasını istemiyoruz.

ODTÜ bileşenlerinden yaklaşık 3000 kişinin de imzasıyla destek olduğu bu dilekçelerini rektörlüğe iletmek için ODTÜ Jeoloji Mühendisliği Binası önünden başlattıkları yürüyüşü DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ!, TAŞERON İŞÇİYİZ, KÖLE DEĞİLİZ!, YAŞASIN İŞÇİ DAYANIŞMASI! gibi sloganlarla Rektörlük önünde sonlandırdılar. İşçiler eylemi sonlandırırken bunun bir başlangıç olduğunu , daha çok birleşerek daha çok kazanacaklarını bildirdiler ve emeğin yanında olan herkesi gelecek toplantılarına davet ettiler.

1 Nisan 2015  

Haber: takipçimizden / ODTÜ 

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:08+00:00 1 Nisan 2015|