Öğretmen Halil Serkan Öz’ün adı sınav sorusunda #HalilSerkanÖz

Geçtiğimiz günlerde, ders işlediği sınıfa giren Yalova Valisi Selim Cebiroğlu tarafından, kılık kıyafet yönetmeliğine uymadığı gerekçesiyle öğrencilerinin önünde azarlanan, bir hafta kendisi için yapılan yürüyüşün ardından geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden öğretmen Halil Serkan Öz’e yapılan muamele, bir üniversitede ara sınav sorusu oldu.

Öğretmen Halil Serkan Öz’e yapılan muamele bir sınav sorusunda Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde, Seçmeli Eğitimde Toplam Kalite Yönetimi Dersi alan öğrencilerin karşısına  çıktı.

Geçtiğimiz günlerde Yalova’da meydana gelen olayda Yalova Valisi’nin sınıftaki matematik öğretmenini azarlaması sonucunda öğretmen Halil Serkan Öz’ün bir hafta sonra üzüntüden kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesi olayını, Eğitimde Toplam Kalite Yönetimi açısından değerlendiriniz.” şeklinde sorulan soru, dersin vize sınavında tek soru olarak yer aldı.

Bazı öğrenciler, sınav kağıdı hakkında sosyal medyada,”Bir sınav ancak bu kadar güzel ve anlamlı yapılabilirdi. Saygı değer hocamıza farkındalık yarattığı için teşekkürler”, “Hayat dersi diğer derslerden daha önemlidir bugün hocamız bize bunu bir defa daha öğretti teşekkürler hocam” ifadeleriyle dersi veren öğretim görevlisine teşekkür ettiler.

Başka bir öğrenci, sınav kağıdına “Eğitim sisteminin kalitesiz çıktısının lütfu olan Vali kazan kaybet zihniyetine sahip olduğu için makamının verdiği yetkiyi yanlış algılayıp böyle bir değerlendirmeye girmiştir. Olay kaybet-kaybet ilişkisiyle son bulmuştur. Serkan öğretmenimiz hayatını kaybetmiş, valinin ise olmayan insanlık duygusu su yüzüne çıkmıştır. Bizlerde birbirini etkileyen olaylardan oluşan bir bütünün yani sistemin düşünen zincirleri olarak valiyi affetmiyor ve nice Halil Serkan Öz’ler yetiştireceğimize inanıyoruz” cümlelerini yazdığını açıkladı.

Yaptığı sivil itaatsizlik eylemi nedeniyle, sakallı olarak derse girdiği için, Vali Cebiroğlu tarafından azarlanan Termal Fen Lisesi matematik öğretmeni Halil Serkan Öz’ün mesleki yetenekleri Vali tarafından “ne biçim öğretmensin” diyerek sorgulanmıştı. Halil Serkan Öz’e yapılan bu muamele, Eğitim-Sen tarafından protesto edilmiş, Öz, kendisine destek için yapılan yürüyüşün ardından hayatını kaybetmişti.

İlgili haber

Haber: – Onur Metinİnadına Haber – 09.04.2013

 halil serkan öz

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:16:04+00:00 9 Nisan 2015|