Valinin “Anarşist” diyerek azarladığı öğretmen kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’ nun geçtiğimiz günlerde “Sen ne biçim öğretmensin!” diyerek azarladığı, öğretmen Halil Serkan Öz geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Vali Cebiroğlu’nun yaptığı bir ziyaret sırasında, sakallı olarak okulda bulunduğu ve derse girdiği için azarladığı söylenen Termal Fen Lisesi matematik öğretmeni Halil Serkan Öz kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Yaptığı sivil itaatsizlik eylemi nedeniyle sakallı olarak derse giren öğretmen Öz, Vali Cebiroğlu tarafından azarlanmış, mesleki yetenekleri “ne biçim öğretmensin” diyerek sorgulanmış ve sendikalar Öz’e destek vermek için duruma tepkilerini göstermişlerdi.

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun,  kılık ve kıyafetinden dolayı öğretmen Halil Serkan Öz’e sınıf içerisinde, “Bu saç sakal ne? Sen ne biçim öğretmensin? İnsanlar dışarıda görseler dilenci zannedip para verirler” diyerek hakaret edip, sınıftan kovduğu bildirildi.

Kılık kıyafet yönetmeliğini protesto ederek, özgür kıyafetlerle eğitim vermek istediklerini belirten öğretmenler, valinin isteği üzerine yaptıkları toplantıda, uyulması gereken kılık kıyafet yönetmenliğini hatırlatan valiye, “Yönetmeliği biz biliyoruz zaten. Bunun değişmesi için de zaten eylemdeyiz” diyerek cevap vermiş, sinirlenen Vali ise “Yönetmeliği bilerek eylem yapıyorsanız anarşistsiniz” demişti.

Bugün (3 Nisan) kendisine destek vermek için düzenlenen “Saygı Yürüyüşü”ne katılan Halil Serkan Öz, yürüyüş sonrasında göğsünde ağrı hissettiğini söyledi ve ambulansla Yalova Devlet Hastanesi’ne götürülmek üzere yola çıktı. Hastaneye giderken 2 kez kalbi duran öğretmen araçta yapılan müdahale sonucunda hayata döndürüldü. Yalova Devlet Hastanesi’nde de bir kez daha kalbi duran ve verilen şokla tekrar hayata döndürülen Halil Serkan Öz’ün kalp damarlarından birinde tıkanma olduğu anlaşılarak,  Bursa’daki bir hastaneye sevk edilmek istendi. Sevk sırasında, ambulansta tekrar kalp krizi geçiren Termal Fen Lisesi matematik öğretmeni Halil Serkan Öz  yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Öz’ün cenazesinin yarın Yalova’dan kaldırılması bekleniyor.

– Onur Metin / İnadınaHaber 03 Nisan 2015 23:58

Print Friendly, PDF & Email
2015-04-03T23:58:16+00:00 3 Nisan 2015|