(VİDEO) ÇHD “Avukatlara Saldırılarla İlgili Basın Açıklaması”

ÇHD Ankara Şubesi, avukatlık mesleğine yönelik saldırıların arttığı günlerin 5 Nisan Avukatlar Gününe de denk gelmesi nedeni ile 7 Nisan tarihinde Ankara Adilyesi önünde “Avukatları Hedef Göstermekten Vazgeçin” diyerek bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklaması:

“31 Mart günü İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde iktidar, Berkin Elvan’ın ölümüne sebep olan polislerin isimlerin açıklamak yerine “hükümetin zafiyet göstermeyeceğini” kanıtlamak adına üç insanın ölümğne sebep olmuştur. Yaşanılan olayın hemen ardından Cumhurbaşkanı, Başbakan tarafından ardı ardına yapılan açıklamalar ile avukatlar hedef gösterilmiştir.

Şunu açıklıkla söylüyoruz, yaşanılan ölümlerin sorumlusu AKP hükümetidir. Meseleyi adliyelerdeki güvenlik sorununa, hatta avukatların adliyeye giriş biçimine indirgeyerek sorumluluktan kurtulunamaz. Siyasi iktidar suçunu gizleyerek avukatlık mesleğini ve onurunu, savunma hakkını açık hedef haline getirmektedir. Avukatları temelsiz bir suçluluk duygusuna sevk ederek, her türlü haksızlığa boyun eğmelerini sağlamaya çalışmaktadır. Son günlerde gerek İstanbul Barosu, gerekse TTB’nin takındığı tutum, bu temelsiz suçluluk duygusunu artıran bir tutumdur. Avukatları zan altında bırakmayın. Bu suçluluk psikolojisinden çıkın. Avukatlar suçlu veya suç ortağı değillerdir. İstanbul Barosu aklımızla alay edercesine yapılan hukuksuz aramaları meşrulaştırarak, bu işlem ‘arama değil, tarama’ demektedir. Bizlerin, üzerimizin ve eşyalarımızın aranmaması, şahsımıza verilmiş bir imtiyaz değil, savunma hakkının teminatıdır. Bu haklar, siyasal iktidar tarafından bahşedilmiş haklar değil, ortak mücadele sonucu kazanılmış haklardır. Avukatlar ayrıcalık istemiyor, savunma hakkını koruyor! Meslek örgütlerimiz, bizlerin haklarını mahçupça yaptığınız açıklamalarla koruyamazsınız. Siyasal iktidar tüm halkı çıkardığı baskı yasalarıyla haklarını kullanmaktan vazgeçirmeye çalışmaktadır. Biz avukatlar, halkın haklarını temsil ettiğimizden ilk önce bize saldırıyorlar.

13 yıllık AKP iktidarı döneminde, halkın her kesimi üzerinde terör estirildi. Genç-yaşlı, kadın-erkek demeden işkenceler gördü, hapse atıldı, öldürüldü. Çocuklar sokakta katledildi. Katliam emrini verenler hala görevlerinde iken, siz hala avukatlarıSaldırıyorsunuz.

İktidar ve yandaş medyaya sesleniyoruz. Avukatlara saldırmaktan vazgeçin. Avukatlık mesleği ve onurunu, savunma hakkını savunacağız. Bu haksız saldırı ve kara propagandaya karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Video: Seyr-i Sokak

İnadına Haber / 07 Nisan 2015 –

Print Friendly, PDF & Email
2015-04-07T21:20:55+00:00 7 Nisan 2015|