AB Zirvesi’nden Kiev’e 50 milyar euro!


Brüksel’de düzenlenen Ukrayna’ya mali yardım gündemli AB Zirvesi’nde karar onaylandı ve “Ukrayna’ya uzun vadeli mali destek sağlanması konusunda varılan anlaşmayı memnuniyetle karşıladık. Bu iyi haber. Ukrayna önceliğimizdir. İşte bu nedenle bugün 27 üye ülkenin tümü tarafından ve AB bütçesi içinden bu anlaşmaya ihtiyacımız vardı. Bu bizden beklenen güvenilirliği, meşruluğu ve öngörülebilirliği verecektir çünkü Ukrayna’nın güvenliği Avrupa’nın güvenliğidir” sözlerini kullandı.

Ukrayna’ya yapılması planlanan 50 milyar euroluk yardımın önü açıldı. Kritik gelişme Macaristan’ın adımı oldu. Daha önce kararı veto eden Macaristan bu kez kararı onayladı.

AB üyesi 27 ülkenin liderleri tarafından oy birliği ile onaylanan karara göre 33 milyar euro kredi ve 17 milyar euro da geri ödenmeyecek yardımdan oluşan mali destek kademeli olarak Ukrayna’ya ulaştırılacak.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski karardan dolayı AB’ye teşekkür etti ve “Bizim için, halkımız için, Ukrayna için finansal araca ilişkin kararınız için minnettarım. 4 yıllık süre için 50 milyar euroluk Ukrayna’ya tesis edildi. Bu, Ukrayna’nın direneceğinin ve Avrupa’nın direneceğinin açık bir işaretidir. Bu kararın hepinizin, 27 üye devletin tamamının oy birliğiyle alınmış olması da çok önemli. Bu, güçlü birliğinizin ve Ukrayna’ya desteğinizin bir başka açık işaretidir” ifadelerini kullandı.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*