ABD ile İsrail arasında göç krizi


ABD ile İsrail arasında Gazze konusunda çatlak büyüyor.

İsrailli aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ile Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, “Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin gönüllü olarak bölgeden göç etmelerine destek verdiklerini” açıklamıştı. “Gazzelileri göçe cesaretlendirecek bir çözümü teşvik etmeliyiz. Bu doğru, adil, ahlaki ve insani bir çözümdür. Başbakan’a ve yeni Dışişleri Bakanı’na çağrıda bulunuyorum; bu, bir göç projesi planlamak ve Gazze sakinlerinin dünya ülkelerine göçünü teşvik etmek için bir fırsattır; hata yapmayın, dünya çapında yardımcı olabilecek ortaklarımız var.”

ABD ile İsrail arasında göç krizi

Bu açıklamalara Amerikan Dışişleri Bakanlığı sert yanıt verdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, yaptığı yazılı açıklamada, İsrailli bakanların açıklamalarını “kışkırtıcı ve sorumsuzca” şeklinde niteledi. ABD’nin, Filistinlilerin Gazze dışına yerleştirilmesini savunan açıklamaları reddettiğini söyledi.

ABD ile İsrail arasında göç krizi

İsrailli Bakan Ben-Gvir buna hemen yanıt verdi. “ABD’yi takdir ediyorum ama kusura bakmayın, Amerikan bayrağındaki yıldızlardan biri değiliz. ABD bizim en iyi dostumuzdur ama her şeyden önce İsrail devleti için en iyisini yapacağız.” dedi.

ABD ile İsrail arasında göç krizi

Fransa’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nicolas De Riviere, İsrail’in Gazze halkını zorla yerinden etmesini desteklemeyeceklerini duyurdu. “Fransa çok açık bir şekilde toplumların zorla yerinden edilmesine karşı.” ifadelerini kullandı.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*