ABD: İsrail sivilleri kasıtlı vurmuyor


“Sivilleri kasten öldürdüklerine dair bir kanıt görmedim. Çok fazla sivilin öldürüldüğüne inanıyoruz. Ancak bu yine tüm bu durumun altında yatan soruna geri dönüyor; Hamas kendisini sivillerin içine, sivillerin evlerine, camilerine, okullarına, kiliselerine yerleştirmiş. Bu sivilleri tehlikeye sokan Hamas’tır.”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller günlük basın brifinginde yaptığı açıklama gündeme oturdu. Sözcü, Gazze’de İsrail’in sivilleri öldürdüğüne dair bir kanıt göremediklerini bu sözlerle dile getirdi.

ABD: “İsrail sivilleri kasıtlı vurmuyor”

ABD’li Sözcü, sivil can kayıpları konusunda Hamas’ı suçladı. “Hamas kendisini sivillerin içine, sivillerin evlerine, camilerine, okullarına, kiliselerine yerleştirmiş. Bu sivilleri tehlikeye sokan Hamas’tır.”

Miller, ilk haftalarda çok fazla Filistinlinin öldürüldüğünü düşünmenin bir sır olmadığını söyledi. “İsrail’e uluslararası insani hukuka uymaları ve sivil kayıpları en aza indirmeleri konusundaki beklentimizi açıkça ifade ettik. Gazze’nin kuzeyinde olanın güneyde tekrarlandığını görmek istemiyoruz.” şeklinde konuştu.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*