ABD Kızıldeniz’de operasyon başlattı! Detayları CNN TÜRK ABD Temsilcisi Yunus Paksoy aktardı


CNN TÜRK ABD Temsilcisi Yunus Paksoy detayları şu ifadelerle aktardı;

Kızıldeniz de son zamanlarda sürekli ticari gemilere saldırı oluyordu ve ciddi taşımacılık şirketleri orada artık faaliyet göstermeyeceğini söylüyordu. Bunun küresel ticarette çok ciddi sonuçlar olacağından uyarılıyordu.

Pentagon’dan ‘ABD ortak görev gücü kurmaya düşünüyor’ yorumuna, açıklama geldi ve ‘Refah Muhafızları Operasyonu’nu duyurdu.

Kızıldeniz’in güneyi ve Aden Körfezindeki güvenlik sorunlarını ortaklaşa ele almak amacıyla Birleşik Krallık, Bahreyn, Kanada, Fransa, İtalya, Hollanda, Norveç, Seyşeller ve İspanya’yı da içeren çok sayıda ülkeyi bir araya getiriyor.

Tüm ülkeler için ‘seyrüsefer özgürlüğünün sağlanması ve bölgesel güvenlik ile refahın desteklenmesi amaçlanıyor’ dendi.

BU AÇIKLAMA NE?

Pentagon, hemen başında da Yemen’den kaynaklanan pervasız Husi saldırılarının son zamanlarda artması ticaretin serbest akışını tehdit ediyor. Masum denizcileri tehlikeye atıyor ve uluslararası hukuku ihlal ediyor diyor.

Ondan dolayı bu görev gücünü açıkladılar. Amerika Birleşik Devletleri donanmasıyla birlikte Kızıldeniz ve Aden Körfezi’nde, Birleşik Krallık yani İngiltere, Bahreyn, Kanada, Fransa, İtalya, Hollanda, Norveç, Seyşeller ve İspanya burada artık ortak devriye gezecek ve ticari gemilere saldırıları caydırmaya çalışacak.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*