ABD Netanyahu’dan rahatsız mı?


ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Netanyahu’dan Gazze saldırıları nedeniyle rahatsız. İddia, Politico dergisinden geldi.

Dergide Jonathan Martin tarafından kaleme alınan köşe yazısında kasım ayındaki başkanlık seçimi öncesi Biden, kendi partisi Demokratlar içinde sadık İsrail destekçileri dahil olmak üzere Netanyahu’yla arasına mesafe koymasına yönelik baskıyla karşı karşıya.

Biden’ın İsrail liderinin siyasi geleceğini kurtarmak için ABD’yi bölgesel savaşa sürüklemesinden korktuğu da ileri sürüldü.

Politico’nun, Başkan’ın yeniden seçilme çabalarını konu alan köşe yazısına göre Biden’ın, Netanyahu’dan küfür ederek bahsettiği iddia edildi.

ABD Netanyahudan rahatsız mı

Martin, Beyaz Saray Sözcüsü’nün iki liderin, kamusal alanda ve özel alanda onlarca yıldır saygılı bir ilişkiye sahip olduğunu söyleyerek iddiayı yalanladığına da yer verdi.

Amerikalı gazeteciye göre Biden’ın derinlerde yatan korkusu, Netanyahu’nun ABD’yi bölge geneline yayılacak savaşa sürüklemesi ve bunun da bölgeye daha fazla ABD kuvvetinin gönderilmesi ve silah tedarikinin devam etmesine yol açması.

Politico yazarı, bunun Netanyahu açısından “Gazze’de ateşkesi kabul etmesi için üzerindeki uluslararası baskı ve iç siyasi zorlukları ortadan kaldıracağına” dikkat çekti.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*