ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı’ndan İsrail’e mesaj


“İsrail için uzun vadede Gazze’yi yeniden işgal etmenin mantıklı ya da doğru olduğuna inanmıyoruz ve sonuçta Gazze’de geçişin gerçekleştiğini ve bağlamdaki koşullar üzerinde çalışmaya devam edebileceğimizi görmek istiyoruz.”

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanından İsraile mesaj

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Tel Aviv’deki temaslarının ardından düzenlediği basın toplantısında, Gazze’nin işgal edilmemesi gerektiğini bu sözlerle vurguladı. Sullivan, savaşta yeni bir aşamaya daha işaret etti. “Şu anda Gazze’nin hem kuzey yarısında hem de güney yarısında devam eden kara operasyonları ve askeri operasyonlarla yüksek yoğunluklu bir aşamanın ortasındayız ancak bu savaşın daha kesin bir şekilde odaklanmış başka bir aşamasına geçiş olacak. Liderliği hedef almanın yolları ve Hamas’ın oluşturduğu süregelen tehditle mücadele etmeye devam eden istihbarat odaklı operasyonlar.”

Geçtiğimiz günlerde CNN International’ın ABD istihbaratına dayandırdığı özel haberinde, İsrail’in Gazze’de kullandığı bombaların yüzde 40 ile 45’inin güdümsüz olduğu ortaya çıkmıştı. Konu, Sullivan’a soruldu. “Günün sonunda sürekli olarak söylediğimiz şey, İsrail’in bu ayrımları açık ve sürdürülebilir bir şekilde ortaya koyma niyetinde olduğu ve sonuçların da buna uygun olduğunu görmek istediğimizdir. Amerika Birleşik Devletleri’nin bakış açısıyla, uluslararası insancıl hukuka karşı bir devlet olarak yükümlülüklerini, sorumluluklarını yerine getiriyorlar.”

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanından İsraile mesaj

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı, Washington’un iki devletli çözümden yana olduğunu bir kez daha vurguladı. Ancak Filistin yönetiminin de yenilenmesi gerektiğini söyledi.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*