ABD ve İngiltere neden Yemen’i vurdu?


Yemen’deki İran destekli Husiler’in İsrail’in Gazze’ye saldırılarına karşılık ticari gemilere yönelik eylemlerinin ardından, ABD ve İngiltere saldırı kararı aldı. Karar, akşam saatlerinde İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın acil kabine toplantısı düzenlemesinin ardından geldi. ABD ve İngiltere’nin Yemen’de Husi hedeflerine yönelik saldırılar başlattığı ifade edildi.

ABD ve İngiltere neden Yemeni vurdu

SALDIRI, SAVAŞ UÇAKLARI VE TOMAHAWK FÜZELERİYLE YAPILDI

ABD’li yetkililere dayandırılan açıklamada saldırıların uçak, gemi ve denizaltılarla yapıldığı aktarıldı. Yemen’deki yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, ABD ve İngiliz savaş uçakları gece saatlerinde Yemen’in Sana, Hudeyde ve Taiz kentlerinde bazı noktalara hava saldırısı düzenledi. Avustralya, Bahreyn, Kanada ve Hollanda’nın saldırılara destek verdiği açıklandı.

ABD ve İngiltere neden Yemeni vurdu

“SALDIRI HUSİLERİN KIZILDENİZ’DEKİ EYLEMLERİNE MİSİLLEMEYDİ”

Beyaz Saray’ın resmi açıklamasını aktaran CNN TÜRK Washington Temsilcisi Yunus Paksoy da şunları söyledi:

ABD ve İngiltere, Yemen’deki Husi hedeflerine ortak hava saldırısı düzenledi. Biz bunu Beyaz Saray’ın internet sitesinde yayımlanan ABD Başkanı Biden’ın yazılı açıklamasıyla resmen öğrenmiş olduk. Başkan Biden, ‘Bugün talimatım doğrultusunda ABD Askeri Kuvvetleri, Birleşik Krallık ile birlikte Avustralya, Bahreyn, Kanada ve Hollanda’nın desteği ile Husi isyancıların dünyanın en hayati su yollarından birinde seyrüsefer özgürlüğünü tehlikeye atmak için Yemen’de kullandığı bir dizi hedefe başarıyla saldırı düzenledi’ dedi. Bu hedefli saldırıların ABD’ye ve ABD’nin oradaki güçlerine, personellerine yönelik saldırıların tolerans göstermeyeceğine dair açık bir mesaj olduğunu belirtti. Ayrıca gerektiğinde halkının ve uluslararası ticaretin serbest akışını korumak için daha fazla önlem almaktan da çekinmeyeceğini söyledi. ‘Husilerin saldırıları durmazsa biz daha fazlasını da yapmaya hazırız’ dedi.

ABD ve İngiltere neden Yemeni vurdu

BİR AÇIKLAMA DA PENTAGON’DAN GELDİ

Bundan yaklaşık 1 saat sonra Pentagon’dan Savunma Bakanı Lloyd Austin tarafından yeni bir açıklama geldi. Hemen hemen aynı cümleler kullanıldı ama ‘Bu eylem Husilerin denizcileri tehlikeye atmaları, dünyanın en kritik su yollarından birinde küresel ticareti tehdit etme yeteneklerini bozmayı ve zayıflatmayı amaçlıyor’ dedi. Burada da ABD ordusunun başı olarak Lloyd Austin, bu askeri saldırıların sebebini söyledi. ‘Eğer bu yasadışı saldırılara son vermezse Husiler, daha fazla bedele katlanacakları yönünde açık bir mesaj gönderdik’ ifadelerini kullandı. Eğer gerekirse ABD güçkerini korumak için mütakip eylemlerde bulunacağız’ diye de ekledi.

 Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*