ABD ve İngiltere Yemene neden saldırdı?


İngiltere ve ABD, Hamas’a destek amacıyla Kızıldeniz’de gemileri hedef alan Husilere saldırdı. Bilindiği üzere kasım ayından bu yana İsrail’e destek götüren gemilerin yanı sıra ticari gemiler de saldırıların hedefinde olabiliyordu. Peki bu noktada ABD ve İngiltere’yi Husilere operasyon düzenlemeye iten asıl sebep ne oldu? Akademisyen Prof. Dr. Burak Küntay detayları CNN TÜRK canlı yayınında anlattı.

ABD ve İngiltere Yemen’e neden saldırdı

Prof. Dr. Burak Küntay’ın açıklamaları şu şekilde;

Şimdi dünyada petrol ve ticaret, enerjide gemiler, daha doğrusu şöyle söyleyelim, biz Zengezur’u falan konuştuğumuzda hep bu açıdan önem arz ettiğini söyledik, herhangi bir şeyi siz Güney Denizi’nden Atlantik’e doğru açacaksınız. Şimdi buradan malınızı önemli bir pazara ulaştıracaksınız, paralı bir pazara. Bu paralı pazar da tahmin edebileceğiniz gibi Avrupa. Bu noktada Avrupa’ya geçiş için en önemli geçişin bu olduğu görünüyor. Çünkü kanal var burada ve Akdeniz vasıtasıyla Avrupa’ya kolayca açılabiliyorsunuz. Şimdi burada o küçücük arada birileri var, size roket atıyor.

ABD ve İngiltere Yemen’e neden saldırdı

‘BU İŞİN İÇİNDE PARA VAR’

Burada ticareti gerçekleştiren gemiler de ABD’nin USS firkateyni değil ki. Bildiğiniz anam-babam usulü, özel teşebbüslerin sahibi olduğu gemiler malını alıp buraya gidiyor. Şimdi siz kolay kolay oradan geçer misiniz? Tepenizden biri mütemadiyen bir şey atıyor. Çok basit anlatıyorum ama böyle. Dolayısıyla bu birden fiyatlarda 2 günde sıçrama yaptı. Bakın bu işin içinde para var.Hem de baya cash var.

ABD ve İngiltere Yemen’e neden saldırdı

‘ABD’DE SEÇİM OLMASA BURAYA YARIN ASKER SOKARLARDI’

İsrail-Filistin olayı gibi değil bu. Amerika’da seçim olmasa Biden yarın buraya asker sokardı. İran için veya Lübnan için hiç korkmayın diyorum ama ABD buraya asker sokardı.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*