ABD ve NATO’dan desteğe devam mesajı


“Ukrayna, yardım gelmezse Rusya’ya karşı savaşı kaybedecek” yorumlarının arttığı bir dönemde ABD ve NATO’dan Kiev’e tam destek mesajı geldi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Amerikan Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Washington’da bir araya geldi.

ABD ve NATOdan desteğe devam mesajı

NATO Genel Sekreteri Çin-Rusya yakınlaşmasıyla ilgili endişeleri dile getirdi. Tayvan’ın durumunu Ukrayna ile bağdaştırarak Avrupa’nın güvenliğinin Asya’yı da etkileyeceğini söyledi. “Çin’in Rus ekonomisini nasıl desteklediğini görüyoruz. Buna savunma sanayisi de dahil. Çin’in nasıl olduğunu biliyoruz. Yine savaş hakkında Rusya’yla aynı anlatıyı yayıyorlar. Çin’in, Rusya’nın Ukrayna işgalini kınamadığını unutmamak gerek. Çin ve Rusya Başkanları Putin ve Şi’nin ortaklık anlaşması imzalayarak sınırsız ortaklık ilan ettiklerini de hatırlatırım.”

ABD ve NATOdan desteğe devam mesajı

Blinken, İsveç ve Finlandiya’nın ardından gelecekte Ukrayna’nın da NATO üyesi olabileceğini işaret etti. “Kanımca şu anda rekor bir tempoda hareket ediyoruz. Önce Finlandiya ve şimdi İsveç ile NATO’nun kapısının açık olduğunu ve böyle de devam edeceğini göstermiş olduk. Bu, Ukrayna için de geçerli, gelecekte NATO üyesi olacaklar.”Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*