ABD’de dondurucu soğuklar 40 can aldı


Amerika Birleşik Devletleri’nin soğuk hava dalgası ile mücadelesi bitmiyor. Aşırı soğuklar ve kar fırtınaları ülkenin özellikle de orta ve doğu kısmını esir almış durumda.

ABD’de 12 Ocak’tan bu yana Mississippi, New York, Oregon, Pensilvanya gibi 9 farklı eyaletten en az 40 kişi hava şartları nedeniyle hayatını kaybetti.

ABDde dondurucu soğuklar 40 can aldı

Aşırı soğuklarının etkisiyle oluşan buzlanma, elektrik kesintilerine de neden oldu. Oregon eyaletindeki 85 binden fazla ev ve işyerine saatlerce elektrik verilemedi.

New Jersey’de ise önce aşırı yağış nedeniyle her yer suyla doldu, ardından sıcaklıkların düşmesi ile yerler tamamen buz tuttu. Su baskınları ve hava koşulları bölge halkını zorluyor.

ABDde dondurucu soğuklar 40 can aldı

Aşırı soğukların etkili olduğu eyaletlerde buzlu yollar, devrilmiş ağaçlar ve kopan elektrik hatları, ulaşımı oldukça tehlikeli bir hale getirdi. Eyaletlerde çok sayıda kaza meydana geldi.

Farklı eyaletlerdeki bazı otobanlar, havaalanları, hava koşulları nedeniyle süresiz bir şekilde kapatıldı. Ülkede ulaşım çok büyük oranda aksadı. Portland eyaletinde okullar tatil edildi.

ABDde dondurucu soğuklar 40 can aldı

Uzmanlar, ABD’nin orta ve doğu kısımlarını “yeniden etkili olacak aşırı soğuklar ve kar fırtınaları için” uyardı. Yeni soğuk hava dalgası nedeniyle artabilecek kaza ve yaralanmalara dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*