ABDde sınır güvenliği reformu krizi


Teksas ve ABD yönetimi arasındaki dikenli tel krizi çözülmüyor. ABD Başkan Joe Biden’ın önerdiği yasa Temsilciler Meclisi’nden geçmedi.

Biden, eski Başkan Donald Trump’ı suçladı ve “Tüm bu sıkı çalışmanın sonucu göçmenlik sistemimizde uzun zamandır sınırı güvence altına almak için yapılan en adil, insancıl reformları ve şimdiye kadarki en zorlu reformları temsil eden iki taraflı bir anlaşmadır. Şimdi, tüm göstergeler bu tasarının senato katına bile gitmeyeceği yönünde. Neden? Basit bir sebep: Donald Trump. Çünkü Donald Trump bunun siyasi olarak kendisi için kötü olduğunu düşünüyor” ifadelerini kullandı.

Reform meclisten geçseydi, ABD sınırda duvarlar inşa etmek için milyonlarca dolar harcayacaktı. Ayrıca göçmen geçişi 5 bini geçtiğinde sınır kapatılacaktı. Reform ayrıca Ukrayna’ya ve İsrail’e desteği de içeriyordu.

Temsilciler Meclisi’nde aynı anda cumhuriyetçilerin sınırları korumadığı suçlamasıyla İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas’ın azli için oylama yapıldı. Mayorkas’ın azli sadece 2 oy farkla reddedildi. Ret kararı bazı cumhuriyetçilerin hayır oyu vermesiyle geldi.

150 yıldır azil ile karşı karşıya gelen ilk kabine üyesi olan Mayorkas’ın, federal göç kanunlarına uymayı reddetmek ve kamu güvenini suistimal etmek suçlamalarından azli isteniyordu.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*