ABDden Bağdatta SİHA saldırısı


KAYNAKCnnturk.com

ABD’de Ürdün’deki Kule-22 isimli üssüne düzenlenen ve 3 ABD askerinin hayatını kaybettiği saldırı sonrasında bölgede, İran destekli milisleri hedef almayı sürdürüyor.

ABD bu kez bir hava saldırısı düzenleyerek Irak’ın başkenti Bağdat’ta, Şii milis grubu Haşdi Şabi komutanlarından Abu Bakır Es-Saadi’nin öldürüldüğünü açıkladı.

Saldırı Bağdat’ın doğusunda Şiilerin yoğun yaşadığı Meştel bölgesinde gerçekleşti.

Haşdi Şabi Komutanı Saadi’nin kullandığı araç hava saldırısıyla hedef alındı.

ABD’den Bağdat’ta SİHA saldırısı

ABD Merkez Komutanlığı’ndan (Centcom) yapılan açıklamada ABD güçlerinin, ABD askerlerine yönelik saldırılara yanıt olarak Irak’ta tek taraflı bir saldırı düzenlediği belirtildi.

Açıklamada, saldırıda, bölgedeki ABD kuvvetlerine yönelik saldırıları doğrudan planlamaktan ve bu saldırılara katılmaktan sorumlu bir Ketaib Hizbullah komutanının öldürüldüğü kaydedildi. Saldırıda Saadi’nin iki koruması da öldü.

Bağdat yönetimi de ABD saldırısına tepki gösterdi. Saldırının, “egemenliğe saldırı olduğunu ve tüm anlaşmaları baltaladığını” açıklandı.

Kataib Hizbullah yani Hizbullah Tugayları adıyla bilinen İran destekli grup, çatı yapı durumundaki Haşdi Şabi’nin unsurlarından birini oluşturuyor.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*