ABDden Batı Şeria’daki şiddete tepki! 4 Yahudi işgalci yaptırım listesine alındı


ABD yönetiminden Batı Şeria’daki şiddete karşı yeni adım geldi. ABD Başkanı Joe Biden yazılı bir açıklama yaparak, İsrailli yerleşimci şiddetinin dayanılmaz seviyeye ulaştığını söyledi ve bu şiddete neden olan işgalci yerleşimcilere bir yaptırım uygulayacaklarını açıkladı.

“Hem yerleşimci şiddetine karışanlara hem de yetkililer tarafından cezalandırılsın ya da cezalandırılmasın aşırıcı yerleşimci şiddetine karşı ABD olarak harekete geçeceğiz. Bu mesajın bir kısmı sadece İsrail hükümetine değil, aynı zamanda şiddet eylemlerine katılmayı düşünen insanlara da, ABD hükümetinin izlediğini ve harekete geçeceğini bildirmek için gönderiliyor. Bugün yayımlanan başkanlık kararnamesi, Dışişleri Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı’na daha önce sahip olmadığımız yeni yaptırım yetkileri veriyor. Eğer uygunsa bu yaptırım yetkililerini kullanmaktan çekinmeyeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Yaptırım listesine ilk etapta 4 İsrailli alındı. Bu kişiler Amerikan finans sistemi içinde işlem yapamayacak, vize alamayacak, varsa ABD’deki varlıkları dondurulacak ve Amerikan vatandaşlarının bu kişilerle iş yapması yasaklanacak.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu karara tepki gösterdi. Yerleşimciler konusunda sıra dışı önlemler almaya gerek olmadığını söyleyen Netanyahu, “Yerleşimcilerin çoğu yasalara uyuyor. Kuralları ihlal edenlere karşı da İsrail yönetimi gerekli adımları atıyor” dedi.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi işgalcilerin saldırılarında en az 381 Filistinli hayatını kaybetti.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*