ABDden CNN TÜRK’e F-16 açıklaması!


Türkiye’nin İsveç kararı sonrası gözler ABD’nin F-16 adımına çevrildi.  Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, Türkiye’ye F-16 satışıyla ilgili CNN TÜRK’e özel açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, “F-16 savaş uçaklarının Türkiye’ye satışına ilişkin süregelen istişareler NATO’nun kilit müttefiklerinden biri olan Türkiye ile savunma ilişkilerinin sağlam bir şekilde sürdürme kararlılığımızın bir parçasıdır ve ilgili bütün tarafların yararına olacak bir çözüm için çalışıyoruz. Türkiye’yi NATO’nun kilit müttefiklerinden biri olarak betimlemeleri ve F-16 istişareleri, Türkiye ile savunma ilişkilerini sağlam bir şekilde sürdürme yönündeki genel kararlılığımızın bir parçasıdır” ifadelerini kullandı.

Türkiye, ABD’den 40 adet yeni model F-16 savaş uçağı, mevcut filonun yenilenmesi için de 79 adet modernizasyon kiti satın almak istiyor. ABD Başkanı Joe Biden yönetimi ise Ankara’nın İsveç’in NATO üyeliğini onaylamasını şart koşuyordu.

İsveç’in NATO’ya katılım protokolünün meclisten geçmesi ABD’de memnuniyetle karşılandı.

Pentagon’dan üst düzey bir yetkili CNN TÜRK’e “Her tarafın işine yarayacak, yararına olacak bir çözüm üzerinde çalışıyoruz” dedi.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*