Arjantinde IMF protestoları


Arjantin’de aşırı sağcı Devlet Başkanı Javier Milei yönetimi ekonomik krize çare bulmaya çalışıyor.

Ekonomi Bakanı, 2018 yılında verilen fakat sonrasında askıya alınan 44 milyar dolarlık kredinin finansman programını yeniden canlandırmak için Uluslararası Para Fonu IMF ile anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Arjantin’de IMF protestoları

Anlaşma Kongre’den geçmezse kemer sıkma politikasının daha da ciddileşeceğini vurguladı. “Elbette bu miktar geçmediği sürece, kemer sıkma tedbirleri daha sert olacak, dolayısıyla Arjantinlilerin daha fazla acı çekeceği açık. Yani bu yasanın geçmesi son derece önemli. Böylece bunu mümkün olan en uyumlu şekilde yapabiliriz.”

Arjantinliler, Devlet Başkanı Milei’nin kemer sıkma önlemlerine karşı tepki göstermeye devam ediyor. Arjantin sokakları, her hafta protestolara sahne oluyor.

Duyuru yapıldığı esnada da yüzlerce Arjantinli oyuncu, müzisyen ve kültür aktivisti, sanata yönelik bütçe kesintilerini protesto etmek için sokaktaydı.

Arjantin’de IMF protestoları

“Bu bir felaket. Elimden geldiğince devam edeceğim ama burada bağımsız sanat ve bağımsız tiyatro yapmak zaten zordu ki ben de bunu yapıyorum ama bu, bu önlemlerle imkansız hale gelecek. Tüm olasılıkları ellerinden alıp sanat yaratmamız için bize fon verdikleri tüm yerleri kapatırlarsa, bunu ekonomik olarak bankaya yatırmanın hiçbir yolu yok.”Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*