Biden kendisine ‘hafızası zayıf’ diyen savcıya sert çıktı: Buna nasıl cüret eder?


Biden ise düzenlediği basın konferansında “Hafızam çok iyi” diyerek bu ifadelere sert bir yanıt verdi.

Biden’a ait ev ve ofislerde bulunan belgeleri incelemekle görevlendirilen özel savcı Robert Hur, siyasetçinin zayıflayan hafızasına örnek olarak Barack Obama’nın başkanlığı sırasında yardımcılık yaptığı ve oğlu Beau’nun 2015’te kanserden öldüğü tarihleri hatırlayamamasını gösterdi.

Biden ise oğluyla ilgili bu ifadeye, “Nasıl olur da bu konuyu dile getirmeye cüret edebilir?” diyerek sert bir yanıt verdi:

“Açıkçası bana bu soruyu sorduğunda kendi kendime ne haddine olduğunu düşünmüştüm. Kimsenin bana (Beau Biden’ın) ne zaman öldüğünü hatırlatmasına ihtiyacım yok.”

 

Biden aynı zamanda soruşturmanın yürütüldüğü 8-9 Ekim 2023 tarihlerinde İsrail ve Hamas arasındaki krizin gündemde olduğunu hatırlatarak “uluslararası bir krizin tam ortasında ve çok meşgul olduğunu” söyledi.

ABD Başkanı siyasetçi, gayet iyi olduğunu dile getirerek, “Ve evet yaşlıyım. Ancak ne yaptığımı da çok iyi biliyorum. Bu ülkeyi tekrar ayakları üzerine kaldırdım. Onun tavsiyesine ihtiyacım yok” dedi.

81 yaşındaki Biden’ın imajı, bu yıl Kasım ayında düzenlenecek seçimler öncesinde Demokratlar için endişe verici bir mevzuya dönüşmüş durumda.

Açıklanan bu raporla Biden’ın yargılanmayacağı ortaya çıktı, ancak hafızasıyla ilgili ibareler Cumhuriyetçilerin saldırısı için zemin hazırladı.

ABD’nin eski başkanı Donald Trump da evinde bulunan gizli belgelerden ötürü yargılanıyor.

Biden, Trump ile arasındaki farka işaret ederek hakkında hukuki bir sürecin yönetilmesine izin verdiğini vurguluyor.

Trump ise uzun bir süre boyunca işbirliği yapmayı reddetmiş ve kendisine karşı bir kampanya düzenlediği suçlamasını dile getirmişti.

Ancak bu durum Cumhuriyetçiler’in Biden’ı hedef almasına engel olamadı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Mike Johnson, Biden’ın ülkeyi yönetmeye uygun olmadığını dile getirdi.

Trump’ın sözcüsü Karoline Leavitt ise, “Eğer hafızasında ‘ciddi derecede kısıtlamalar’ varsa ülkemizi yönetmesi için nasıl güvenebiliriz?” dedi.

Beyaz Saray, raporun ortaya çıkmasının ardından yayımladığı açıklamada, Biden’a suçlama yöneltilmeyecek olmasından ötürü memnun olduklarını, ancak raporda yer alan “kimi yanlış ve uygunsuz ifadelere katılmadıklarını” belirtmişti.

388 sayfalık raporda Biden’ın başkan yardımcılığı sona erdikten ve 2020’de başkan seçilmesinden hemen önceki dönemde “kimi gizli belgeleri kasten” evine götürdüğü belirtildi.

Biden’ın evine götürdüğü, askeri meseleler ve Afganistan’a yönelik dış politikanın yer aldığı belgelerin FBI tarafından kurtarıldığı aktarıldı.

Ancak Biden’ı suçlamak için yeteri kadar kanıt olmadığı ifade edildi.

Özel savcı Hur ayrıca “hiçbir jürinin sempatik ve hafızasında sorunları olan iyi niyetli ve yaşlı bir adamı suçlamak istemeyeceğini” belirtti.

Trump vakası ile en büyük farkın ise işbirliği yapmak ve belgeleri geri getirmek için çok sayıda imkanı olmasına rağmen Trump’ın bunu yapmayı reddetmesi olarak gösterdi.

Biden’ın ise belgeleri geri verdiği ve evlerinin aranmasına izin verdiğini ekledi.

Hur, Biden tarafından Maryland başsavcısı olması için aday gösterilmişti.

Trump, Mayıs ayında Florida’da yargılanacak.

Kaynak: BBC TürkçeSource link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*