Bidendan ateşkes açıklaması: Netanyahudan ateşkes istemedim


ABD Başkanı Joe Biden’ın Gazze politikasına yönelik baskılar artıyor, İsrail’den sivillere yönelik saldırıların azalması konusunda herhangi bir sonuç alınamıyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefon görüşmesi gerçekleştiren Biden, konuşmalarının detayı hakkında bilgi vermeyi reddetti. “Gizli bir konuşma gerçekleştirdik. Ateşkes talebinde bulunmadım.”

Biden’dan ateşkes açıklaması: “Netanyahu’dan ateşkes istemedim”

ABD merkezli The Washington Post gazetesi, ikilinin gerçekleştirdiği görüşmenin içeriğine dair iddialara yer verdi. Buna göre, Netanyahu Biden’dan bir talepte bulundu. ABD Başkanı’nın Mısır’a Gazzelilerin bir kısmını alması için baskı uygulamasını istedi. Başkan Biden’ın ise Netanyahu’ya, Mısır’ın “bunu bir seçenek olarak görmediği” cevabını iletti.

Netanyahu’nun bu talebi aynı zamanda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’a da yönelttiği ancak olumsuz yanıt aldığı belirtildi.

Biden’dan ateşkes açıklaması: “Netanyahu’dan ateşkes istemedim”

İsrail ve ABD arasındaki bir başka görüş ayrılığı da Gazze’nin geleceğine yönelik. Biden yönetimi bölgedeki çatışmaların bitmesinin ardından Filistinlilerin tahliye edildikleri yerlere geri dönmesini istiyor. İsrail Başbakanı’nın bu teklife “sıcak bakmadığı” ve “süresiz işgal” düşüncesini dillendirdiği öne sürülüyor.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*