Biden’dan Netanyahu’ya Refah uyarısı


KAYNAKCnnturk.com

İsrail ordusu Gazze’nin güneyinde ve yaklaşık 1,5 milyon yerlerinden edilmiş Filistinlinin sığındığı Refah şehrine kara operasyonu için hazırlık yapıyor.

Uluslararası toplumun karşı çıktığı Refah’a operasyonla ilgili İsrail’e son uyarı ABD Başkanı Joe Biden’dan geldi.

Biden, İsrail Başbakanı Netanyahu’ya Refah’ta bir milyondan fazla insanın güvenliğini sağlamak için inandırıcı bir planı olmadan askeri operasyona başlamaması gerektiğini iletti.

Bidendan Netanyahuya Refah uyarısı

Netanyahu ise konuk olduğu ABD News’te Biden’a üstü kapalı yanıt verdi. “Hiçbir şekilde Refah’a girmemelisiniz diyenler, temel olarak savaşı kaybedin diyorlar.”

İsrail Başbakanı Refah’ta sıkışmış siviller için tahliye planlarını da açıkladı. “Refah’ın kuzeyinde temizlediğimiz alanlar, orada pek çok alan var, ancak bunu yapmak için ayrıntılı bir plan üzerinde çalışıyoruz.”

Netanyahu saldırılar nedeniyle İsrail’e baskının arttığını ama buna dayanmaları gerektiğini söyledi. “Hedef, bahsettiğimiz bu zaferden başka bir şey değil. Bu aynı zamanda artan baskılarla da yüzleşmeyi gerektiriyor ve size gerçeği söylemeliyim; baskılar artıyor.”

Bidendan Netanyahuya Refah uyarısı

İsrail Başbakanı, Gazze’nin geleceğiyle ilgili tartışmalı ifadeler de kullandı. “Gazze’nin içinde kalmamız gerekiyorsa, içeride kalırız” dedi. “Güvenlik kontrolümüz her zaman olacaktır ve eğer Gazze’nin içinde kalmayı gerektiriyorsa, o zaman içeride de kalacak ve herhangi bir yere girişi gerektiriyorsa, İsrail ordusu herhangi bir zamanda herhangi bir yere girebilir. Bunu burada belirtiyorum ve daha sonra da muhafaza edilecek.”Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*