Bir haftadır kızıma ekmek arıyorum… Sınır kapısında korku dolu bekleyiş!


Bomba seslerinin giderek yaklaştığı Refah Sınır Kapısı, ülkeden çıkabilmeyi bekleyenlerle dolu. Yabancı ülkelere geçişlerini sağlayan pasaportları da olsa, bu sınırdan geçebilmeleri için yeterli değil. Günler hatta haftalarca, gıdanın ve suyun olmadığı sınır kapısında beklemeleri gerekiyor.

Yabancı pasaport sahibi olup da bölgeden kaçabilme ihtimali olanlar, buz gibi havada, demir sandalyelerin üzerinde, aç ve korku dolu halde çıkış biletleri olacak isim listesinde kendi isimlerini duymayı bekliyorlar.

Bölgeden çıkmaya çalışan vatandaşlar o anları şu sözlerle aktardı;

– “Refah, Han Yunus’tan sınır kapısına kadar kaçtık ve İsrail ordusu bizi kovalıyordu. Evlerimizi, eşyalarımızı bırakıp çocuklarımızla birlikte kaçtık ama kendimizi burada aç, susuz ve hiçbir yere gidemeden sıkışıp kalmış halde bulduk”

– “18 gündür burada mahsur kaldık. Tuvaleti kullanıp kullanamayacağımızı sorduğumuzda reddediyorlar. Burada tuvaletler gerçekten çok kötü. Buraya geldiğimde üşüttüm ve ne hastane ne de klinik bulabildim. Ne zaman bir yere gitmek istesem bomba ve top atışları duyuyoruz, korkup geri dönüyoruz. Ekmek bile bulamıyoruz. Bir haftadan fazladır kızım için ekmek arıyorum”

– “Gazze’de hayat tam bir trajedi. Buna hayat bile denemez. Olan şu ki, onlar (İsrail güçleri) kulelere saldırdı ve bize aceleyle tahliye etmemiz talimatı verildi. Yolda, düştüm, elim ve boynum kırıldı. Elimi hareket ettiremiyorum ve üzerinden iki aydan fazla zaman geçti”Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*