Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi yine ‘ateşkes’ diyemedi!


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Gazze’de insani yardımlara ilişkin karar tasarısının oylanması dördüncü kez ertelendi. Karar tasarısının oylaması bugüne kaldı. Tasarıda Gazze’de insani yardımlara kesintisiz ve güvenli erişim sağlanması için çatışmalara acilen ara verilmesi talep ediliyor.

Tüm taraflara uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuk uyarınca sivilleri koruma görevini yerine getirmeleri çağrısı yapılan karar tasarısında, BM Genel Sekreteri’nden yardımların denetlenmesi için bir mekanizma kurması isteniliyor.

BMGK’da 7 Ekim’in ardından çok sayıda oturum düzenlenmiş ve birçok karar tasarısının veto edilmesinin ardından Gazze’de çatışmalara ‘acil ve uzatılmış ara verilmesi’ talep edilen 2712 sayılı karar 15 Kasım’da kabul edilmişti.

Karar tasarısının ilk halinde tartışma yaratan ve ABD’nin karşı çıktığı hususlardan biri, insani yardımların engelsiz erişimi için ‘çatışmalara ara verilmesi’ talebi olmuştu.

Metinden ‘çatışmalara ara’ talebi çıktı yerine ‘acil adım çağrısı’ geldi. Ancak buna rağmen beklenen oylama dün de gerçekleşmedi ve 4. Kez ertelendi.

               

 Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*