BM Filistin Raportöründen uluslararası topluma tepki


Birleşmiş Milletler Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese’den İsrail’in Gazze’deki saldırılarıyla ilgili dünya liderlerine bir kez daha sert eleştiriler geldi.

BM Filistin Raportöründen uluslararası topluma tepki

Albanese, sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin İsrail’i, Gazze’de Er-Rimal Mahallesi’nde ailelerinin gözleri önünde silahsız 11 Filistinliyi infaz etmekle suçlamasıyla ilgili bir paylaşımı alıntıladı. “Yakından bakarsanız diğer sivil katliamlarından pek farklı olmadığını görürsünüz. Soykırım tek bir eylem değil, bir süreçtir ve mutlaka önlenmelidir fakat daha önce Srebrenitsa ve Ruanda’da olduğu gibi Gazze’de de dünyanın izin vermesiyle yapılıyor.” ifadesini kullandı.

BM Filistin Raportöründen uluslararası topluma tepki

Albanese, Gazze’deki soykırımın, çocuk katliamlarının Fransa, ABD, İngiltere, Ukrayna, İtalya, Almanya, Güney Afrika ve Hindistan’dan gelen paralı askerler tarafından yapıldığı fakat kimsenin bunlara yabancı terörist savaşçılar demediğini belirten bir mesajı da alıntıladı. İşgal altındaki Filistin toprakları dahil yurt dışında savaş suçları işleyenlerin vatandaşı oldukları ülkelerde soruşturulması ve kovuşturulması için ulusal yargı sistemlerine baskı yapılmasını istedi.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*